İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin bazı demokrasi kavramları hakkındaki görüşleri ve yanılgıları (Aksaray örneği)
Some views on democracy and the collapse of concepts of elementary school students 7th class (Aksaray case)
- Tez No: 280023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim 7.sınıf öğrencilerinin demokrasi konusundaki bazı kavramlara ilişkin görüşleri ve yanılgıları tespit edilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, Aksaray ili merkez Hacı Cevriye Ünsal İlköğretim Okulu ve Aksaray ili merkez Gücünkaya Köyü Gücünkaya İlköğretim Okulunda 2009?2010 eğitim öğretim bahar yarıyılında öğrenim gören 7.sınıf öğrencilerine uygulanan görüşme formu oluşturmuştur. Görüşme formunun araştırma sorusu: ?İlköğretim 7. Sınıf Öğrencilerinin 6. ve 7. Sınıf Demokrasi Konusunda Geçen Bazı Kavramlara İlişkin Görüşleri ve Yanılgıları Nelerdir??. Görüşme formu iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde öğrencilere ait kişisel bilgilere, ikinci bölümde ise araştırma sorusu kapsamında öğrencilerin cevaplayacağı sorulara yer verilmiştir. Görüşme formunun birinci bölümünde on soru bulunmaktadır, ikinci bölümde ise demokrasi konusunda belirlenen yirmi kavrama ait soru bulunmaktadır. Bu kavramlar seçilirken uzman görüşlerine başvurulmuştur. Random (rastgele) yöntemince seçilen okullarda görüşme formu toplamda 18 öğrenciye uygulanmıştır. Görüşme formunun uygulanacağı öğrenciler ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin 6. sınıfta aldıkları SBS puanlarına göre seçilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda: Öğrencilerin kavramları farklı kelimelerle ifade edebildikleri belirlemiştir. Öğrencilerin SBS puanları düştükçe, kavramları ifade edebildikleri kelime sayılarının da düştüğü görülmüştür. Her iki okul öğrencilerinin de en çok yanılgıya düştüğü kavramların; hoşgörü, kamuoyu, egemenlik, yurttaşlık ve cumhuriyet olduğu belirlenmiştir. Şehirde (Hacı Cevriye Ünsal İÖO) ikamet eden öğrencilerin, köyde (Gücünkaya İÖO) ikamet eden öğrencilere göre daha fazla kavram yanılgısına düştükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, views and misconceptions of 7th grade primary school students? have been determined for some of concepts of democracy. In this research, interview forms have been applied on Hacı Cevriye Ünsal primary school at center of Aksaray and Gücünkaya elementary school in the village of the Gücünkaya for 7th grade students? studying in the spring semester of 2009-2010. The research question of the interview form is:“What are the views and misconceptions of 7th grade students? about some of the concepts of 6th and 7th class democracy?”. The interview form consisted of two parts. In the first section, personal information about students and in the second part, questions about the research for answering by the students? are included. The first part of the interview form includes ten questions. In the second part, there are questions belonging to twenty concepts about the democracy. Expert opinion was consulted when selecting those concepts. The interview form has been applied randomly a total 18 students at selected schools. Interview form applied to the students? at primary 7th grade and those were selected according to their SBS scores taken at 6th class. As a result of this study: the ability of students? to express the concepts with different words has been determined. It was seen that the number of words to express the concepts have been decreased with decreasing the SBS scores of students?. The misconceptions mostly fallen each of the two school students have been determined as tolerance, public opinion, sovereignty, citizenship and republic. It was determined the students? living in the city have more misconceptions.