Millî Kütüphanede kayıtlı 06 Hk 3656 Şiir mecmuasının MESTAP'a göre tasnifi (131-200) (İnceleme-metin)
Classification of the Poetry mecmua registered at the National Library 06 Hk 3656 according to MESTAP (131-200) (Review-text)
  1. Tez No: 743409
  2. Yazar: NURULLAH DOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP ÇUKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Klasik Türk edebiyatının birincil kaynakları durumunda olan ve dönemin edebî zevk ve estetik anlayışına ayna tutan şiir mecmualarında; yeni bir şaire rastlanılması, bilinen bir şaire ait yeni bir bilgiye veya bilinen bir şairin daha önce başka eserlerde yer almayan unutulmuş bir şiirine yahut da divan edebiyatına ait yeni bir nazım şekline ulaşılması mecmuaların klasik Türk edebiyatı araştırmalarına olan katkısını göstermesi bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle Millî Kütüphanede“Mecmû'a-i Eş'âr”adıyla kayıtlı 06 Hk 3656 numaralı şiir mecmuası (131-200) bu çalışmaya konu edilmiştir. Çalışmanın“Giriş”bölümünde, mecmuanın tanımına ve önemine değinilerek“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”hakkında bilgi verilmiştir.“Birinci Bölüm”de çalıştığımız şiir mecmuasının hem muhteva hem de fiziksel özellikleri itibariyle tanıtımına,“İkinci Bölüm”de mecmuadaki şiirlerin çeviri yazılı metnine,“Üçüncü Bölüm”de mecmuada yer alan şiirlerin MESTAP tablosuna göre tasnifine,“Dördüncü Bölüm”de mecmuada şiiri bulunan şairlerin biyografilerine,“Ekler”kısmında ise dizin ve mecmuanın tıpkıbasımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In poetry journals, which are the primary sources of classical Turkish literature and mirror the literary taste and aesthetic understanding of the period; Finding a new poet, finding new information about a known poet, or a forgotten poem of a known poet that has not been included in other works before, or a new verse form belonging to divan literature is very important in terms of showing the contribution of journals to classical Turkish literature research. For this reason, the poetry journal (131-200) numbered 06 Hk 3656, registered in the National Library with the name“Mecmû'a-i Eş'âr”, is the subject of this study. In the“Introduction”part of the study, the definition and importance of the journal was mentioned and information was given about the“Systematic Classification of Journals Project (MESTAP)”. In the“First Chapter”, the presentation of the poetry magazine we studied, both in terms of content and physical characteristics, the translated text of the poems in the“Second Chapter”, the classification of the poems in the magazine according to the MESTAP table in the“Third Chapter”, the classification of the poems in the magazine in the“Fourth Chapter”. The biographies of the poets and the facsimile of the index and the journal are included in the“Appendix”section.