Örgütsel etkinliği artırmada katılımcılığın rolü ve Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bir araştırma
Increasing participation organizational effectiveness and the role of a research center in oral and dental health nigde
  1. Tez No: 280026
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAĞLI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanların yaşadığı ortamda nelerin, nasıl yapıldığını bilmek istemesi, kendi yaşam alanları ile ilgili kararlara katılma isteğiyle biçim kazanmaktadır. İnsanlar, kendilerini tanımlayan ortak yaşama, çalışma ve toplumsal çevrelerini şekillendiren karar alma sürecine katılmazlarsa o toplumda birey olma yetisini kaybederler.Bu çalışmanın amacı Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde örgütsel etkinliği artırmada katılımcılığın rolünü belirlemektir. Çalışmanın teorik kısmında örgüt kavramı, etkinlik kavramı, örgütsel etkinlik kavramı, verimlilik kavramı, katılımcılık kavramları açıklanarak; etkinlik-verimlilik ilişkisi, yönetim-etkinlik ilişkisi ve etkinliği artırmada katılımcığın rolü detaylı bir şekilde incelenmiştir.Çalışmanın ampirik kısmında Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde örgütsel etkinliği artırmada katılımcılığın rolü sınanmıştır. Bu doğrultuda katılımcılık faktörleri tek tek incelenmiş, etkinlik ve katılımcılık arasındaki ilişkiyi anlamak amacıyla regresyon analizi yapılmış ve katılımcılığın boyutlarını belirlemek amacıyla çalışanların kişisel bilgileriyle birlikte irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
What of people living in the environment, wants to know how to do that, their desire to participate in decisions related to living space is becoming the format. People identify themselves with the common living, working and social environment do not participate in shaping their decision making power to individuals in society lose it downloads.This study Nigde Dental Health Center in increasing organizational effectiveness to determine the role of participation. Study the theoretical part of the organization, concept, event concept, the organizational effectiveness concept, the notion of efficiency, participation concepts are explained; effectiveness-efficiency relationship, management-event relationships and effectiveness in increasing the participation rope role in detail were investigated.Some empirical studies in The Dental Health Center Nigde improve organizational effectiveness has been tested in a participatory role. Participation factors were examined individually in this direction, activities and participation in order to understand the relationship between the regression analysis were performed to determine the extent of participation of employees with their personal information has been analyzed.