Örgütlerde farklılıkların yönetiminin örgüt iklimi üzerine etkisi ve bir uygulama
Effect of climate on differences in organizations organizational management and an application
  1. Tez No: 280025
  2. Yazar: YUNUS KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Küresel rekabet ortamında değişimin hızlı bir şekilde organizasyonları etkilediği günümüzde örgütler için yükselen değer ?insan? dır. Artık bütün işletmeler çok kısa bir zamanda teknolojik eksikliklerini gidermekte, dünyanın neresinde olursa olsun hammadde ve enerji kaynaklarına eşit sürelerde ulaşabilmekte, sanal âlemde sınır tanımadan dünyanın her yerinde pazarlama imkânına ulaşabilmektedir. Maddi unsurların işletmeler için fark olmadığı bu yüzyılda artık örgüt için taklit edilemez temel değer ve fark insan olmuştur. Küresel düşünce anlayışı ve evrensel değerler, yönetim bilimlerini de değiştirmektedir. Bu açıdan yönetsel değerler içinde organizasyon yapısı yeniden şekillenmiş ve bu yeni yapıda insan ve insana ait özellikler yeni ve farklı konumunu almıştır.İnsanların farklılıkları tarih boyunca dikkati çeken, varlığı bilinen ve çoğu zaman istenmeyen durumlar olsa da yönetim bilimleri açısından farklılıkların yönetimi yeni bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda farklılık; örgütü tekdüzelikten kurtaran, olaylara yeni bakış ve değerleme açısı kazandıran, alternatif çözüm stratejileri geliştiren, örgüte ekonomik ve sosyal değer kazandıran bir olgudur. Farklılıklar örgüte yeni ufuklar kazandıran özelliklerin tamamıdır. Farklılıkların yönetimi ise; modern ötesi yönetim anlayışının yeni paradigmalara açılan kapısıdır.Örgüt içindeki bireysel farklılıkların işletme için rekabet avantajı oluşturmak amacıyla yönetmeyi öngören farklılıkların yönetimi yaklaşımı günümüz işletmeleri için gün geçtikçe önemi artan bir stratejiye dönüşmektedir. Farklılıkların yönetimi; örgütteki farklılıkları kullanarak bu farklılıkları örgütün amaçlarına hizmet eder hale getirip diğer örgütlere karşı taklit edilemez bir stratejiye ulaşmayı hedefler. Bu yönetim yaklaşımında örgüt içindeki farklılıklar önemsendiğinde ve yönetildiğinde yeni fikirlerin, alternatif çözüm önerilerinin, yeni bakış açılarının doğması sağlanacaktır. Bu anlamda örgüt üyeleri sahip olduğu farklılıkları işletme için önemli bir özellik olarak görmenin yanında huzurlu ve mutlu bir şekilde çalışmanın anahtarı olarak görür. İşletme insana dayalı bir değer oluşturacağı için çalışanlar kendini aidiyet duygusu ile örgütüne bağlı hissedecek; örgüt, olumlu, demokratik, pozitif bir örgüt iklimine sahip olacaktır. Bu nedenle farklılıkların yönetimi örgüt iklimini örgütün stratejik amaçlarına ve sosyal birliktelik duygularına hizmet eder hale getirir.Yöneticiler farklılıkların ön plana çıktığı yeni binyılda bu değerleri görmek ve örgütün varlığını sürdürmesi için bu farklılıkları yönetmeyi sağlamak durumundadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, human being is the rising worth in global competition atmospehere which affects organizations quickly. All the managements have the ability to reduce its technological lackings, acquire energy and row materials in all over the world in a short time and have the chance of marketing on internet life illimitably. In this century the basic worth for managements, material elements is no difference, is human being. Global thinking intelligence and universal worths affect government scholarship. In this aspect, the structure of organization in government worths has reshaped and in this new shape human and its characteristics has placed in its different and new place.Despite of the differences of people that take attention throughout the history, known and sometimes in case of the unwanted situations, it is a new approach to the management scholarship. The difference in this approach is a fact that rescues organization from monotonous, gives a new aspect and valuation to the situations, improves alternative solution strategies and brings organization economical and social worth. differences are the complete features that make organizations gain new horizans. On the other hand management of the differences is the new paradigmal way to the postmodern management understanding.Management of the differences in organizations, which stipulates individual differences in organizations to make an advantage with rivalry for organizations, becomes a rising strategy for organizations. Management of the differences uses the the differences in organizations and then makes these differences serve to the goals of organizations and finally aims to get an inaccesable rate. In this managment approach when the differences in organization are considered important, new ideas, alternative solutions and different looking aspects will arise. For this reason the members of the organizations will see the differences an important feature of operation and this is the key for a happy work life. As the organization belongs to human being, the workers feel themself bound to the organizations and by this way organization will have a positive, democratic atmosphere. for this reason management of differences makes the atmosphere of organization serve to the strategical goals of organizations and the emotion of social togetherness.As differences are foreground, managers need to provide this management in this millenium to see these worths and to make organization alive.