Kemal Tahir'in eserlerinde halk bilimi unsurları
The folklore elements in Kemal Tahir's works
- Tez No: 280028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Tanzimat'tan günümüze kadar gelişmesini üstüne koyarak arttıran Batı tesirindeki Türk edebiyatının cumhuriyetten sonra büyük bir sıçrama göstererek, Batı normlarına uygun eserler veren usta kalemler yetiştirdiği görülmektedir. Tanzimat döneminde emekleyen, Servet-i Fünun döneminde yürüyen, Cumhuriyet döneminde koşmaya başlayan Türk edebiyatı gerek etimolojik gerek sosyolojik gerekse folklorik anlamda mükemmele yaklaşan eserler vücuda getirmiştir.Çorum, Çankırı, Malatya ve Kırşehir hapishanelerinde on iki yıl hapis yatan Kemal Tahir, mensubu olduğu halkı,onun dilini, gelenek göreneklerini, inançlarını, eğlencelerini, sevinçlerini, acılarını, işini gücünü, yeme içmesini, mitlerini, tarihini, kahramanlarını, anlatmalarını, kısacası tüm halk bilimi unsurlarını deklanşöre basıp hafızasına kaydetmiş; bunları yeri ve zamanı geldikçe ?yol boyunca tutulan ayna? gibi Türkçemizin zengin, renkli ve güzel dünyası içinde yoğurup; keskin zekası ve akılcı üslubuyla birleştirip folklorik sosyolojik bir cümbüş hâlinde okurlarına sunmuştur.Kemal Tahir; ideolojisini, inancını ve geleneksel unsurları bir potada eritip-halka yol göstererek- yeni bir dünya kurmak amacıyla kalemini oynatmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the Turkish Literature under the West-effect which developped itself from `Tanzimat ( the political reforms made in the Otoman State in 1893)? to `Republic regime? ?making a big splash after republic regime- grew up skillful writers who produced works suitable to the western norms.The Turkish Literature -which began to crawl at `Tanzimat Period?, walked at the `Servet-i Funun Period?, and started to run at `Republic Period?- brought out works that were almost perfect in the etymologic, sociological and folkloric sense.Kemal Tahir, who was imprisoned in Çankırı, Çorum, Malatya and Kırşehir Prisons for 12 years, recorded the community he belonged to, their telling the heroes, their languages, traditions, beliefs, recreations, joys, pains, occupations, eating habits, myths and history, in short; each element of Folklore to his mind, and he presented all these to his readers as a folcloric and sociological feast at the proper times and places improving them in the colorful, rich and beautiful world of our Language Turkish, combining the elements with his intelligence and fluent literary style.Kemal Tahir wrote with the aim of guiding the community by combining his ideology, belief and the traditional elements and creating a new world.