İhsan Oktay Anar'ın romanındaki halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları üzerine bir inceleme
A study on the elements of folk literature and folk culture in İhsan Oktay Anar's novels
- Tez No: 498698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
XIX. yüzyılda romanla tanışan Türk edebiyatı ilk dönemlerde Batı romanını şekil yönünden taklit etmesine rağmen konu bağlamında sözlü kültürün yüzyıllardır süregelen kaynaklarından faydalanmasını bilmiştir. Halk anlatısının masal, halk hikâyesi, destan, efsane, atasözleri ve deyimler gibi başlıca türleri romanların ana malzemesi haline gelmiş ve sonraki dönemlerde örtük veya açık bir şeklide yazarlar tarafından kullanılmıştır. Halk edebiyatı ve kültürünün en yoğun şekilde kullanıldığı dönem Milli Mücadele Dönemi ve sonrasıdır. Bu dönem, edebiyatımızda bir kırılmaya yol açmıştır. Kırılmanın başlıca öznesi halktır. Halk için yazma geleneği ilerleyen dönemde ağırlığını iyice hissettirmiş, 1940-1970 yılları arasında Kemal Tahir, Yaşar Kemal, Mahmut Makal, Fakir Baykurt ve Talip Apaydın gibi isimlerin başını çektiği bir köy edebiyatı oluşmuştur. Toplumsal gerçekçi bu romancılar halkın yaşamını, kültürünü, edebiyatını, sanatını eserlerinde yoğunluklu kullanmakla beraber 1980'den sonra bu sanat anlayışında büyük değişiklikler meydana gelmiştir. 1980'den sonra yaşanan sosyal ve siyasi olaylar roman yazarlarını da bireyselliğe itmiştir. Ama bu dönemden sonra da yine halk edebiyatı ve kültürü unsurları fantastik edebiyatın da etkisiyle biraz örtük bir şekilde de olsa romanlarda kullanılmaya devam etmiştir. Bu çalışmanın amacı İhsan Oktay Anar'ın romanlarında kullandığı halk edebiyatı ve halk kültürü unsurlarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda yazara ait yedi roman incelenmiş ve bu inceleme sonucunda yazarın eserlerinde halk edebiyatı ve halk kültürü unsurlarını ne sıklıkta kullandığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : İhsan Oktay Anar, Halk Edebiyatı, Halk Kültürü, Folklor Sayfa Adeti : 163 Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz ÖNAY
Özet (Çeviri)
Turkish literature, becoming acquainted with novel in the 19th, has benefitted from the centenary sources of oral culture despite the fact that it imitated Western literature in form during the first terms. Types of folk narration like tales, sagas, legends, proverbs and idioms constituted the main source of the novels and they were used implicitly or explicitly by the authors. The period of National struggle and onwards were the periods when folk literature and its culture were used intensively. This period caused a fraction in our literature. The basic subject of the fraction is the folk itself. The tradition of lettering became more dominant in time and between 1940-1970 a rural literature led by Kemal Tahir, Yaşar Kemal, Mahmut Makal, Fakir Baykurt and Talip Apaydın began to spring. These social- realist novelists used folk life, its culture, literature and art in their works intensively but some radical changes appeared in their artistic view after 1980. The social and political events that occurred after 1980 pushed the novelists into individuality but the elements of folk literature and culture were still being used implicitly in the novels owing to the interaction with fantastic literature. The aim of this study is to highlight the elements of folk literature and folk culture handled in İhsan Oktay Anar's novels. For this purpose, seven novels belonging to the author, have been analyzed and the frequency analysis of the elements of folk literature and culture has been studied. Key Words : İhsan Oktay Anar, Folk Literature, Folk Culture, Folklore Pages : 163 Advisor's Name : Assist. Prof. Yılmaz ÖNAY