Bir modernizm eleştirisi olarak şiddet-iktidar ilişkisi: Dövüş kulübü
Violence-power relation as a critique of modernism: Fight club
  1. Tez No: 280041
  2. Yazar: AYKUT BİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tarihte bir çok köklü dönüşüm yaşanmış olmakla birlikte kanımızca kapsamı, anlamı ve etkileri bakımından bu dönüşümlerin en büyüğü modernizm olmuştur. Modern düşüncenin insanı ve onu kuşatmış olan fiziksel ve soyut evreni algılayış biçimi, dünyanın mimari, kavramsal, sosyal vb. açılardan top yekûn bir yeniden inşasını da beraberinde getirmiştir. Bu sürecin kusursuz bir biçimde başarılı olduğu söylenemeyeceği gibi bir çok olumsuzluğa da sebep olduğu kabul edilmektedir. Bunun sonucu olarak modernizm başından bu yana eleştirilmiştir. Bu eleştirilerin en kayda değer olanları genellikle modern dünyanın içinden türemiştir ve nihaî kertede eleştirdiklerini aşamamakla malûldürler. Bu durum ?Modernizmin bir `dışarısı' var mıdır?? sorusunu doğurmuştur.Bu çalışma Chuck Palahniuk'ın aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan Dövüş Kulübü filminin çizdiği modernizm tablosunu sosyal bilimsel bir dile çevirmeyi ve işaret ettiği çıkış noktalarının mümkünlülüğünü tartışmayı amaçlamaktadır. Uygarlığın kökten yıkımı yolunda ?şiddet?, filmde önemli bir yere sahiptir. Şiddetin çeşitli anlamlarından yola çıkan bu çalışma, kavramı ?kurucu şiddet? ve ?yıkıcı şiddet? olarak ikiye ayırmaktadır. İnsanın kendisini mükemmel bir varlık olarak kurgulayışını ele alırken; kendini yıkmanın, modernizmin olumsuzluklarına bir cevap olup olamayacağını tartışmaya açmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history many fundamental transformations have been seen; however, in our opinion, considering its extent, meaning and effects the largest of these is modernism. The way that modern thought perceives the human individual and the physical and abstract universe surrounding him/her has caused an architectural, conceptual, social etc. reconstruction of the world. This process can not be said to have been a flawless success as it is accepted that it has led to many complications. As a result of this modernism has been criticized from its beginning. The most remarkable ones of these criticisims have been generated within the modern world itself and in the final analysis, are handicapped for not surmounting what they criticize. This situation brought forth the following question ?Is there an `outside? of modernism?The study aims at translating the spectacle of modernism that is portrayed in the film that is based on Chuck Palahniuk?s novel Fight Club into a scientific language and discussing the plausibility of the existence of the exits that are pointed out in the text. On the path to demolish civilization, in the movie ?violence? takes a crucial role. This study distinguishes two types of violence: ?constructive violence? and ?destructive violence?. While dealing with how people construct themselves as perfect beings, we aim to discuss if self destruction is an answer to the plight of modernism.