Konaklama işletmelerinde etkin maliyet yönetiminin önemi ve bir uygulama
The importance of effective cost management in hospitality and an application
- Tez No: 280042
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkeler arası sınırların gün geçtikçe yok olmaya başlaması, konaklama işletmelerinde ürün olarak sunulan hizmetlerin ve hizmet paketlerinin kolay kopyalanabilir olması ve stoklanamaması nedenleri ile konaklama sektöründe rekabet gün geçtikçe artmaktadır. Sektörde yaşanan bu rekabet, işletmelerin istedikleri kar marjlarına ulaşabilmeleri için gerekli olduğunu düşündükleri fiyatları belirlemelerini zorlaştırmaktadır.Sektörle rekabet edebilmek için piyasa fiyatlarını kabul etmek zorunda kalan konaklama işletmeleri, hedefledikleri kar marjlarına ulaşmak için belli bir kalite düzeyinin altına düşmeden maliyetlerini kontrol etmek zorunda kalmaktadır. Bu bağlamda maliyetleri daha oluşmadan kontrol eden, maliyet artı yöntemlerden farklı olarak, satış fiyatından, hedeflenen kar marjının çıkartılması ile hedef maliyeti belirleyen ve bu maliyet çerçevesinde ürünün şekillenmesine yönelik çalışmaları kapsayan hedef maliyetlemeyi uygulamak faydalı olacaktır. Bu süreçte hizmetlerin bileşenlerinin bulunması ve bu bileşenlerin maliyetlerinin doğruya daha yakın belirlenebilmesi amacıyla faaliyet tabanlı maliyetlemenin, hedef maliyetleme ile uyumlu olarak konaklama işletmelerinde uygulanabilirliği araştırılacaktır.Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde konaklama işletmelerinin özellikleri, sınıflandırılmaları, organizasyon yapıları ve muhasebe yapıları incelenmiştir. İkinci bölümünde maliyet yönetimine değinilecek ve maliyet yöntemleri içerisinde yer alan hedef maliyetleme ve faaliyet tabanlı maliyetleme incelenecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde konaklama işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyetlemenin ve hedef maliyetlemenin uygulanması incelenecek ve dördüncü bölümde de bir konaklama işletmesinde faaliyet tabanlı maliyetleme ile birlikte hedef maliyetleme uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The borders between countries, that dissapeared day by day, the hospitality businesses which have products that related to serving and those serving packages which are easily copied and can be stocked competition between businesses effect them to reach their profit margins with the price that those businesses effect the competition in this sector that can not be identified easily.In this sector, for competition businesess used to accept the prices that are determined to raech the profit margins while do not distorting from the quality via controlling the costs. In this way, controlling the costs before they ocur and via different methods, target selling price as cost plus profit magrin target as a result of removal costs and the costs of determining the shape of the products on target costing and parts of the process there and the costs of these components of the activity based costing more reliable in accommodation establishments norder to determine the feasibility in those businessess.In this study, the first chapter gives informaton abaout accomondation business? properties, classification, organizational structures in the framework cost accounting. In second part, cost management, target costing and activity-based costing wiil be examined . In third chapter, accommondation businessess will be examined. In third chapter, accommondation businesses will be evaluated in the framework of activity-based accounting and target accounting via an application and the last chapter an application of an accommondation business via activity based costing and target costing.