Karşılaştırmalı Hukukta ve Türk Ceza Hukukunda anonim tanıklık
Anonymouss witness in Comperative Law and Turkish Criminal Law
- Tez No: 280066
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Ceza Muhakemesi Kanunu md.58 ve Tanık Koruma Kanunu'nda düzenlenen anonim tanık kavramı ve anonim tanığın beyanının muhakemede delil olarak kullanılması hususları incelenmiştir. Bu kapsamda uluslararası hukukta tanık koruma tedbirleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları incelenmiştir. Ayrıca CMK ve TKK' da yer alan tanık koruma tedbirleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, anonymous witnesses which is regulated in Criminal Procedure Law art. 58 and in Witness Protection Act is examined. The testimony of an anonymous witness is analysed how it could be used as evidence. Within this scope, witness anonymity orders in international law and decisions of The European Court on Human Rights are examined in details. And also witness protection measures stated in Criminal Procedure Law and Witness Protection Act are examined.