John Rawls ve Jürgen Habermas'ın toplumsal kuramlarında dinin yeri ve rolü
Religion and its role in the societal theories of John Rawls and Jürgen Habermas
- Tez No: 280069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
On dokuzuncu yüzyıldan itibaren ortaya atılan sekülerleşme kuramları, dinin modernleşme ve rasyonelleşme ile birlikte etkisini kaybedeceğini ve giderek yok olacağını savunmaktaydı. Oysa gelinen nokta, bu tezleri çürütmüş, din, özellikle yirminci yüzyılın son çeyreğinde yeniden bir canlanma göstermiştir. Bu çalışmada, bugünü anlamayı kolaylaştıracağından hareketle, dinin liberalizmle olan ilişkisinin tarihsel seyri irdelenecek, dinin canlanmasına paralel olarak, kuramlarını bu yeni olguyu da kapsayacak şekilde yeniden kurgulayan John Rawls ve Jürgen Habermas'ın, dine kuramlarında ne kadar yer verdikleri ve nasıl bir rol biçtikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the nineteenth century, theories of secularization had been claiming that along with the modernization and ratioanalization, religion would decline and then would disappear. However, the present situation has refuted these ideas and religion has shown a resurgence especially in the last quarter of the twentieth century. In this dissertation, with the idea that it would facilitate to understand the present, the historical progress of relation of religion with liberalism will be examined. Thereafter, how John Rawls and Jürgen Habermas included religion to their theories, and what kind of a role they assigned to it will be studied.