Araç rotalama problemlerinin parçacık sürü ve genetik algoritma ile optimizasyonu
Optimization vehicle vouting problem using particle swarm optimization and genetic algorithm
- Tez No: 280079
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Çok Depolu Araç Rotalama Problemi (ÇDARP) son yıllarda oldukça ilgi gören karmaşık bir kombinatoryal problemdir. ÇDARP birden fazla sayıda depodan birçok müşteriye ürün dağıtımına ait optimum rotaların tasarım problemidir. Toplam kat edilen mesafenin en küçüklenmesi problemin amaç denklemini oluşturmaktadır. Günümüz iş hayatında ürün dağıtım maliyetleri toplam lojistik maliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışmada Genetik Algoritma (GA) ve Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) sezgisel teknikleri birlikte kullanılarak ÇDARP'nin kümeleme ve araç rotalama alt problemlerini etkin şekilde çözebilen bir sezgisel yöntem önerilmektedir. İstanbul Halk Ekmek (İHE) A.Ş. ucuz, sağlıklı ve yüksek kalitede ekmek ve ekmek ürünleri üretimi ve dağıtımı yapmak üzere İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde kurulan bir ticari organizasyondur. İHE fabrikalarının (Cebeci, Edirnekapı ve Kartal) toplam günlük üretim kapasitesi 1 milyon ekmektir ve İstanbul'un günlük ekmek ihtiyacının %13'unu karşılamaktadır. İHE'de dağıtımı gerçekleştiren 75 araç mevcuttur ve günde 3 kez 1012 müşteriye dağıtım yapılmaktadır. GA ve PSO birlikte kullanılarak İHE A.Ş.'nin çok depolu araç rotalama problemine optimum çözüm aranmıştır ve mevcut durum ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Multi Depot Vehicle Routing Problem (MDVRP) is a well known and complex combinatorial problem which has received considerable attention in recent years. MDVRP can be described as the problem of designing optimal routes from several depots to a number of customers. The objective is to find a set of routes which minimizes the total distance traveled. In today's business world, transportation cost typically is an important part of the total logistics costs. An efficient heuristic method combining the genetic algorithm (GA) and particle swarm optimization (PSO) is proposed for solving clustering and VRP subproblems of the MDVRP. Istanbul Halk Ekmek (IHE) A.S. is an economical organization established by the İstanbul Great City Municipality for producing and distributing cheap, healthy and high quality bread and floury products. The total daily capacity of the IHE factories (Cebeci, Edirnekapi, Kartal) is the production of more than 1 million breads (13% market share). IHE delivers bread to 1012 customers three times a day with 75 vehicles. The proposed GA-PSO based heuristic technic is used to solve the MDVRP of the IHE A.S. and results are compared with the current delivery strategies.