Practicum in English language teaching as perceived by mentors at cooperating schools in İstanbul
İstanbul ili uygulama okullarındaki uygulama öğretmenlerinin İngiliz dili eğitimindeki öğretmenlik uygulamasına ilişkin algıları
  1. Tez No: 280080
  2. Yazar: OĞUZ CİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAMİL SEVİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışma uygulama öğretmenlerinin algılarını, bu algıların öğretmenlik uygulamasının etkililiğini etkileyeceği gerçeğinden hareketle, daha iyi anlamak isteğiyle ortaya çıkmış ve uygulama öğretmenlerinin, öğretmen adaylarının alan deneyimi edinmelerine anlamlı katkı sağlayan öğretmenlik uygulamasına ilişkin algılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Yetiştirme (talim) ve gelişim kavramlarını anahtar kavramlar olarak inceleyerek başlayan çalışmada, daha sonra araştırmaya temel oluşturmak için öğretmenlik uygulaması ve uygulama öğretmenliği tartışılmıştır. Araştırma İstanbul ilindeki 6 üniversitenin (4 Devlet Üniversitesi ve 2 Özel Üniversite) İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalları ile işbirliği içerisinde bulunan 76 uygulama okulu ile sürdürülmüş, veriler bu uygulama okulları içerisinden 58 uygulama okulunda çalışmakta olan ve gönüllü olarak çalışmaya katılan 151 uygulama öğretmenine uygulanan anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın veri analizi kısmında, anket yoluyla toplanan veriler ve bulgular paylaşılmış, çalışmanın sonuç bölümünde elde edilen veriler ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has grown out of the desire to better understand the perceptions of cooperating teachers for the fact that those perceptions affect the efficiency of practicum and is designed to investigate the perceptions of the cooperating teachers along with their perceived roles at teaching practice courses which highly contribute to the field experience of student teachers. The study initially puts training and development as key concepts under scope and then teaching practice and mentorship are discussed to lay the foundations of the research. The study is comprised of 76 schools cooperating with ELT Departments of 6 Universities (4 State and 2 Private Universities) in İstanbul Province and data are collected through a questionnaire survey administered to 151 mentor teachers who voluntarily participated to the study working at 58 out of 76 cooperating schools. The data analysis of the study reveals the data gathered via the survey and findings are examined; and in the final chapter of the study, suggestions are offered in light of the research findings.