Vergi Hukuku bakımından anonim şirketlerde kâr payı dağıtımı
Dividend distribution in joint stock companies from Tax Law perspective
  1. Tez No: 280084
  2. Yazar: ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Anonim şirketin sermayesine katılan her ortak, belirli hesap dönemleri sonunda oluşan şirket kârından pay alma hakkına ve beklentisine sahiptir. Ortağın anonim şirket kârından pay alması ise, ortaklıklar hukukunu ilgilendiren prosedürün yerine getirilmesi ile gerçekleşmektedir. Olağan kâr payı dağıtımı olarak adlandırabileceğimiz bu usul, bir taraftan hesap dönemi kapanmadan şirket kazancının ortağa aktarılamaması sorununu diğer taraftan şirket ve ortağı bünyesinde birtakım vergilendirme işlemleri yapılması sebebiyle ekonomik anlamda çifte vergilendirme sorununu gündeme getirmektedir. İşte bu sorunları bertaraf etmek amacıyla, anonim şirket ile ortağı arasında hukuki bakımdan farklı görünen ancak ekonomik bakımdan kâr payı dağıtmak amacını taşıyan farklı işlem tipleri tercih edilebilmekte veya yasal koşullara uygun şekilde belirli yapıdaki anonim şirketler hesap dönemi kapanmadan kâr payı avansı dağıtma yoluna gidilebilmektedir. Buna karşılık, yasal düzenlemeler söz konusu işlemleri kâr payı dağıtımı sonucuna bağlamakta ve bu esas dahilinde vergilendirme yapılmasını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Each and every shareholder contributing to the share capital of a joint stock company expects and has right to earn company?s dividend generating at the end of certain fiscal periods. The shareholder may earn dividend following the consummation of the respective process related to the corporate law. This procedure, called as ordinary distribution of dividend, raises the following issues/difficulties: non possibility to transfer the dividend of the company to the shareholder prior to the closing of the fiscal period and double taxation problem on the financial side since certain taxation transactions are made for the company and shareholder. In this respect, in order to overcome such difficulties, other transaction types between the company and its shareholder, on a different legal perspective but having the purpose of distribute dividends in terms of the financial end may be preferred or certain companies may distribute advance of dividend prior to the closing of the fiscal period in line with the legal requirements. On the other hand, legal provisions set forth that the above specified transactions result in the distribution of dividends, and therefore are subject to taxation.