Nietzsche ve biyografi
Nietzsche and biography
- Tez No: 280083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ORALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Biyografi, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature, Biography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, edebiyat biliminde biyografinin oynadığı rol,Nietzsche'nin yaşamı ve Nietzsche üzerine yazılmış bazı biyografik çalışmalar inceleniyor. Biyografinin ve biyografi kuramının tarihi, bu tarihin insanlığın sosyal düşünce birikiminin tarihiyle olan etkileşimi ortaya koyuluyor ve bu temelde bir arkaplan hazırlanıyor.Bu arkaplan temelinde,Nietzsche'nin yaşamının Alman entelektüel dünyasında çeşitli dönemlerde neyi sembolize ettiği,hangi tartışmaları ve politik ayrışmaları tetiklediği gösteriliyor. Nietzsche biyografileri üzerinden yapılan analizler ve karşılaştırmalar yoluyla ?günümüz Alman dünyası?nın ?insan?a yaklaşım biçimine ve genel bilinç haritasına ilişkin ipuçları sunuluyor ve Alman kültürü ile diğer Alman kültürleri arasında karşılaştırmalara gidiliyor.
Özet (Çeviri)
In this work, the role of the genre biography within literary and social sciences,Nietzsche?s life and some biographic books which describe it, are investigated The history of biogpraphy and biography theory,the interaction between these fields and the social knowledge accumulation of mankind are introduced. On the base of this background,the changing symbolic position of Nietzsche in the ?german intellectual world? is displayed. The social discussions and political resolutions which are generated by the changing Nietzsche perception are displayed. The ?tabu position? of Nietzsche is examined through several angles. On the basis of all this discussions,some clues about the conception of the individuum in ?today?s German world? and about the general map of its conciousness (also in comparison to other European cultures) arise.