Halk hikayeciliğinin yeni icra ortamı olarak sinema ve sinemaya uyarlanan Türk halk hikayeleri
Cinema as a new performance genre for folk literature and adapted Turkish folk stories for the screen
- Tez No: 280087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada halk hikâyelerinden sinemaya uyarlanan altı film incelenmiştir. Filmlerin olay örgüleri ile sözlü gelenekte uyarlandıkları hikâyelerin olay örgülerinin karşılaştırılması suretiyle halk hikâyeciliği ve sinema ilişkisinin niteliği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu karşılaştırma doğrultusunda uyarlamalar ?sözlü hikâyecilik geleneğinin sinema dönemi? olarak değerlendirilmiş ve buna göre halk edebiyatı inceleme metotları doğrudan filmlere uygulanmaya çalışılmıştır. Filmlerin olay örgüleri, motif yapıları, sözeldokuları ve karakterleri incelenmiş ve varılan sonuçlar sözlü hikâyecilik geleneğinin yeni icra ortamındaki eğilimleri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study encompasses six movies that have been adapted from folk tales to cinema. By comparing the movie plots with oral tradition stories that these movies based on, the extent of folk literature and cinema relationship has been substantiated. According to this comparison these adaptations have been evaluated as ?the cinema period of oral story tradition? and so; methods of examining folk literature products have been adapted to movies. The plots of movies, motif structures, oral attributes and characters have been examined in detail and the conclusions show that cinema is the tendency for a new performance area for oral story tradition.