Folklor malzemesinin modern Türk hikayesinde kullanılması ve Şevket Bulut örneği
The Use of folkloric material in modern Turkish stories and te Şevket Bulut example
- Tez No: 54310
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. MUHSİN KALKIŞIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
174 8. ÖZET Folklor, edebî eserin kaynaklarından biridir. Bu malzeme eserin hem millî, hem de evrensel oluşunun da önemli sebeplerindendir. Türk Edebiyatı içinde İslamiyet öncesinin eserleri, bütünüyle folklor ve Halk Edebiyatı numuneleri olarak kabul edilmektedir. Klasik Edebiyatçılar bile basit görmekle birlikte folklor ve Halk Edebiyatı'nın birçok unsurundan yararlanmışlardır. Tanzimat dönemi ile oluşmaya başlayan Yeni Türk Edebiyatı'nı meydana getiren terkibin içinde, folklor ve Halk Edebiyatı'nın önemli bir payı vardır. Bizde Tanzimat'tan itibaren başladığı kabul edilen ve günümüz hikayesinin de bünyesinde yer aldığı modern hikaye, kısaca batılı normlara uygun hikaye demektir. Folklorun modern hikayeyi başlıca iki yolla etkilediği söylenebilir, İlki, hikayenin temel unsurlarına (konu, tipler, kurgu, anlatım tarzı ve dil) tesiri, ikincisi ise gelenekten gelen folklor malzemesinin (motif, inanış, gelenek vb.) eserlerde yer bulması şeklindedir. Modern Türk hikayecilerinin bir çoğu, eserlerinde folklor mahsullerinden çeşitli seviyelerde etkilenmiş veya faydalanmışlardır. Bazılarında bu durum daha ileri düzeydedir. Şevket BULUT da böyle bir hikayecidir. Folklorun onun hikayelerine etkisi çok fazladır. Bu çalışmada sözkonusu etki değerlendirilmiş ve hikayelerde yer alan folklor malzemesi tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
175 8. SUMMARY Folklore is one of the fountain of literary work. This material is most the important literary as universal and national. The works before islam in the Turkish literature are accepted as the samples of folklore and folk literature. Ottoman poets benefited form the samples of folklore and folk literature although they sam them very simple. Folklore and folk literature had got an importend role in the forming of the new Turkish literature. Modern story wich acceptet has begun since Tanzimat and alsa contain novwedays story is called shortly appropriate story to the western norms, it cen said that folklore effected the modern story mainly in two ways. Firstly it effects the main factors (subjet, editings, style of narration and laguage) secendly it effects the materials of folklore (motif, belief, tradidition) which take pertin the works. Most of the modern Turkish story tellers were effected form different level in their works form folklore materials. Some of them Were effected highly Şevket BULUT is one at a story teller like this. Folklore effects his stories in a high degree, in this study we here determined so called effect and beside this the folklore materials which take port in stories.