Kırgızistan'da ticaret sektörünün milli gelire katkısı
The importance of the trade sector in the GDP of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 280096
  2. Yazar: SALTANAT NIAZALIEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, son yıllarda hızla gelişen ve değişen ticari olayların mahiyetini incelemek, teorik esasları ortaya koymak ve ticaretin milli gelirdeki rolünü Kırgızistan açısından değerlendirmektir. Çünkü yeterli düzeyde sanayileşememiş Kırgızistan için alternatif bir sektör ticarettir. Özellikle 1990'lardan sonra, SSCB'nin dağılması sonucu bağımsızlığına kavuşmasından itibaren, Kırgızistan Cumhuriyetinin ticaret sektöründe çok önemli değişmeler görülmektedir.Bağımsızlığını kazandıktan hemen sonra Kırgızistan, ekonomisinin istikrarlı büyümesi için dış ticaretin önemini anlamış ve açık piyasa sistemini seçmiştir. Ancak sadece açık piyasa ekonomisinin seçilmesi otomatik olarak ekonominin istikrarını veya büyümesini sağlayamaz. Tersine, düşünmeksizin yürütülen ticaret politikaları ülkenin dış bağımlılığını ve yurtiçi istikrarsızlığını arttırır. Bu yüzden devlet otoriteleri tarafından ticaret sektörünün etkin hale getirilmesi için mevcut iç ve dış ticaret politikaları yeniden yapılandırılmalıdır.Açık piyasa sistemini seçen ve liberal politika uygulayan diğer BDT ülkeleri Kırgızistan'a göre daha iyi konumdadır. Benzer politikaları uygulayan Kırgızistan, ekonomisini düzene sokamamış ve ticaretten beklenen kazancı elde edememiştir. Yukarıdaki sorunların nedeni Kırgızistan'ın aşırı dışa açılması ve yanlış ticaret politikalarının uygulanması olarak değerlendirilmiştir. Bu sorunlar dikkate alınarak içe dönük politikaların uygulanması, yerli üreticilerin korunması, girişimcilerin desteklenmesi gibi çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to observe the nature of recent events in the rapidly growing and changing business sector, to put forward the theoretical principles and terms of trade in Kyrgyzstan and to evaluate the role of the Gross Domestic Product (GDP). Developing the trade sector is the best alternative for Kyrgyzstan, as the country could not grow industrially. There have been many important changes in that particular sector after Kyrgyzstan got its independence from the USSR in 1991.After Kyrgyzstan got its independence, the country has recognized the importance of the foreign trade to develop a stable economy, and an open market system has been chosen. However, an open market economy system itself cannot provide automatic growth and development. On the contrary, inconsiderate foreign trade policies increase economic instability and dependency. This is the main reason for the state authorities to reorganize the current internal and external trade policies to provide an effective trade sector.The other CIS countries that call their open market system policy liberal, have achieved a more stable economic growth than Kyrgyzstan. Kyrgyzstan that implements similar economic and trade policies, has failed to achieve the expected results. The above-mentioned problems are assessed as the outcomes of the excessive openness of Kyrgyzstan. Through the research the implementation of export oriented policies and the protection of the domestic producers and entrepreneurs were recommended.