Lojistiğin dış ticaret üzerine etkileri ve Türkiye örneği
Effects of logistics on external trade and example of Turkey
- Tez No: 280097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Her geçen gün daha da çok büyüyen ve dünya ekonomisi içerisindeki yeri son derece önemli olan lojistik sektörünün Türkiye ekonomisi ve dış ticareti üzerindeki etkisi de oldukça büyüktür. Öyle ki lojistik sektörünün gelişmesi ve dış ticaret açısından etkin kullanımı ile Türkiye?nin büyük bir ekonomik güç haline gelmesi mümkündür.Bu çalışmada lojistik sektörünün dış ticaret açısından önemi incelenmiştir. Dünya ve Türkiye dış ticareti ve lojistiği ele alınarak, lojistiğin dış ticaret üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde lojistik ve dış ticaret hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde dünya lojistik ve dış ticareti hakkında genel bilgiler verilmiş olup üçüncü ve son bölümde ise Türkiye?de lojistiğin ve dış ticaretin mevcut durumu incelendikten sonra lojistiğin dış ticaret üzerindeki etkinliğine değinilerek dış ticarette gelişmenin etkin ve doğru lojistik faaliyetler ile mümkün olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The logistics which grows every day more and more and range of it is extremely wide in world economy, its effect on Turkey's economy and external trade is also very important. So that Turkey can be a huge economy by growing of logistics and external trade.This study examined the importance of the logistics industry in terms of foreign trade. World and Turkey's foreign trade and logistics, by addressing the effects of foreign trade logistics are described. This study consinst of three chapters. In the first section the academic knowledge about logistics and external trade is presented. World external trade and logistics is presented in the second chapter. In the third and last chapter present conditions of external trade and logistics in Turkey is studied and it is pointed out that growing of the external trade can be possible by efficient logistics by touching on the effects of logistics on external trade.