Yoksulluğun değişen yüzü çalışan yoksullar: İstanbul Sancaktepe Kemal Türkler Mahallesi üzerine bir araştırma
Working poor as the changing identity of poverty: A research on the town of Kemal Türkler Mahallesi, Sancaktepe, İstanbul
  1. Tez No: 280109
  2. Yazar: FATİH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SALLAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
1980'den sonra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendisini iyiden iyiye hissettiren neoliberal politikalar refah rejimleri ve çalışma ilişkilerinde köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Yoksullukla mücadele, devletin sorumluluk alanından piyasa özgürlükleri içerisinde hareket eden sivil toplum kuruluşlarına yönlendirilirken, istihdamın farklı ve güvencesiz türleri ise çalışma yaşamında etkin bir rol oynamaya başlamıştır. Bu anlamda formel olanı toplumsal yaşamdan çekildiği ve çekilen alanları enformelin doldurduğu görülmektedir. Yoksulluğun çözümünü bireylerin istihdama katılmalarında arayan yaklaşımların cevap veremediği soru olarak çalışan yoksullar ortaya çıkmaktadır. Günümüzde enformel istihdam alanları yanında formel istihdam alanlarında da görülen bu kesimlere yönelik kapsamlı politikaların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde yoksulluk tanımları ile birlikte yoksulluk çalışmalarına ilişkin kuram ve yaklaşımlar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde dünyada ve Türkiye'de yoksulluğun tarihsel seyri ve yoksulluk ölçütleri ile birlikte, sosyolojinin klasikleri ve sosyolojik teoride yoksulluğa bakış ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye'de çalışan yoksullara ilişkin yapılan çalışmalar ve değerlendirmeler yine bu bölüm içerisinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın bulguları analiz edilerek yorumlanmıştır. Ayrıca görüşmeler sonucunda elde edilen verilerden kategorik içerik analizi yapılmıştır. Son bölümde ise araştırma bulguları değerlendirilmiş ve çalışan yoksulların sorunlarının çözümüne yönelik öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies which have come into existence after 1980?s both worldwide as well as in our country, brought welfare regimes and radical changes in labour practices along with it. While the struggle against poverty has been directed to non-governmental organizations acting in free manner in business circles away from the responsibilities of the government, different and insecure types of employment started to play a significant role in working life. In this manner, formal employment areas are removed and informal ones have been placed instead. A group of working poor emerge as a result of movements trying to solve poverty by means of individuals taking part in employment. The need arises for developing comprehensive policies to cater for these people who are visible both in informal and formal employment.In the first part of the study, theories and approaches are assessed together with the definitions of poverty. The historical development of poverty and poverty criteria in the world and in Turkey, and sociology classics and the outlook on poverty in sociological theory are assessed in the second part. Researches and surveys on working poor in the world and in Turkey are assessed in the same part, as well. In the third part, findings of the research are analyzed and interpreted. Also, a categorical analysis of the data obtained from interviews is conducted. In the last part, the findings of the research are assessed and advices on solving the problems of the working poor are given.