Tedarik zinciri faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının maliyet yönetimine etkileri: Tekstil-konfeksiyon sektörü işletmelerinde bir araştırma
Effects of the outsourcing at supply chain activities to cost management: A research at textile industry
- Tez No: 280108
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
İşletmelerin giderek çokuluslu hale geldiği günümüz küresel ekonomisinde; tüm örgüt faaliyetleri uluslar arası bir nitelik kazanmış, rekabet artık mamulün kalitesini artırmaktan başka bir boyuta ulaşmış, mamul dışındaki faktörler de rekabette önem kazanmıştır. Bu yüzden işletmeler, yeni pazarlama, yeni yönetim, yeni üretim modelleriyle iş yapmak ve belirli bir konuda uzmanlaşmak durumundadırlar.Uzmanlaşma gereksinimi, pratikte çok uzun yıllardır kullanılan ancak son yirmi yılda akademik destek ile popüler hale gelen dış kaynak kullanımının, işletmeler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmesine yol açmıştır. İşletmeler, uzmanlık alanlarını yani temel yeteneklerini belirleyip; temel yetenekleri dışında kalan tüm faaliyetleri o konuda uzmanlaşmış başka işletmelere devretmektedirler. Rekabet edebilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak için önemli bir faktör olan tedarik zinciri faaliyetlerinin dış kaynağa devredilmesi de günümüzde giderek yaygınlaşan bir uygulamadır.Bu noktadan hareketle çalışmada, tekstil konfeksiyon sektöründeki işletmelerde tedarik zinciri faaliyetlerinin ne oranda dış kaynağa devredildiği ve tedarik zinciri faaliyetleri açısından gerekli donanımın bulunup bulunmadığı konularında durum tespiti yapılması amaçlanmıştır. Bu faaliyetlerin maliyetlerine işletmeler tarafından verilen önem ve işletmelerin bu maliyetleri takip etme durumları, işletmelerin tedarik zinciri faaliyetlerini hangi sebeplerle uzman bir işletmeye devrettikleri ya da yine hangi sebeplerle devretmedikleri de çalışmada incelenen diğer unsurlardır.
Özet (Çeviri)
In today?s global economy which firms increasingly go multinational; all organization activities gained an international character, competition has reached another dimension than increasing the quality of products and other factors besides the product become more important at competition. Thus, companies have to use new marketing, new management and new production models, also have to specialize on a particular subject.Specialization requirement led the outsourcing, which is used in practice for so many years but became popular in last two decades with academic support, preferred intensely by firms. Firms identify their specialization areas, that is their core competences, and transfer all activites other than their core competencies specialized firms. Outsourcing the supply chain activities which is an important factor to take and obtain the competitive advantage is gaining popularity nowadays.At this point, the goal of this study is make a due giligance of transferring rate of supply chain activities and if the necessary equipment for supply chain activites are exist in the firms in textile industry. The importance given by the firms and keeping costs of this activities, also firms?outsourcing reasons or not outsourcing reasons of their supply chain activities are examined in this study.