Tarihsel süreç içerisinde Türk-Yunan ilişkileri açısından Oniki Ada
Twelve island in historical becaming abaut Turkish-Greece relations
  1. Tez No: 128007
  2. Yazar: NİHAT AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
69 ÖZET Türkler ve Yunanlılar yüzyıllardır yan yana yaşayan, bundan sonra da yaşamak zorunda olan iki millettir. Bu iki millet arasındaki ilişki önce savaşlarla başlamış, sonra Yunanlıların Osmanlı egemenliği altına girmesiyle bir bayrak altında devam etmiştir. Türkleri Avrupa'da istemeyen büyük devletlerin çabalan ile Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanarak kendi devletini kurmasından sonra bu ilişkiler farklı bir boyut kazanmıştır. Yüzyıllar boyunca düşmanlık hislerine dayanmayan Türk- Yunan ilişkileri, Yunanistan'ın Megali İdea politikasını takip etmeye çalışmasıyla gergin bir hal almıştır. Yunanistan Megali idea politikası gereğince topraklarını Türklerin aleyhine olacak şekilde devamlı olarak genişletme çabasına girmişlerdir. Oniki Ada'nın Yunanistan'a ilhakı, Megali İdea içerisinde hedeflerden birisidir. Oysa bu adalar Osmanlı egemenliğine geçmeden önce hiçbir zaman Yunanlıların egemenliğinde olmamıştır. Oniki Ada, aslında 12 adet adadan oluşmamaktadır. Biz de genel kabul gören adı ile aynı ad altındaki takım adalardan büyük olan toplam on dört adayı( 1947 Paris Sözleşmesi ile Yunanistan'a bırakılan) esas olarak kabul edeceğiz. Bu grupta yer alan adalar: Astropolia, Rodos, Kalki, Karpatos, Kazos, Piskopis, Miziros, Kalimnos, Leros, Patmos, Lipsos, Simi, İstanköy ve Meis' tir. Oniki Ada'nın Yunanlılara geçmesi beraberinde iki ülke arasında yeni sorunlar da getirmiştir. Kardak Krizinde olduğu gibi bu bölgede mevcut ada, adacık ve kayalıklar potansiyel birer gerginlik nedenidir. Ayrıca Yunanistan'ın iddia ettiği adaların kıta sahanlığı bulunması konusu çok daha büyük çaplı bir sorundur. Oniki Ada Bulunduğu konum itibarı ile Karadeniz yoluyla Türk dünyası ve Kafkaslardan gelen, Akdeniz yoluyla Orta Doğu dan gelen istikametleri kontrol altına alabilir. Ayrıca Türkiye üzerine yapılacak Askeri harekatlarda üs olarak kullanılabilir. Bu nedenlerle bu adaların Lozan Antlaşması gereğince silahsızlandırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY Turks and Greeks are two nations which lived together for centuries and must live together from now on. At the bigining, relations occured by the wars. Then, it continued under the same flag after ottoman had dominated to Greeks. After Greece had established its own state by gaining its independence these relations earned different dimension on account of efforts of great states who didn't want Turks in Europe. Relations between Turks and Greeks for centuries which were not based on hostility feelings had taken tense attitude on account of Greece having tried to follow Megali Tdea policy. Greece pemanently intended that expanding its land contrast Turks in accordance with Megali Idea policy. Annexation of Twelve Island to Greece is one of the targets inside Megali Idea. However, these islands had never been dominated by Greeks before Ottoman dominated. In fact, Twelve Island doesn't consist of 12 islands. We will basicly accept that there are big fourteen islands ( given to Greece Paris Agreement in 1947 ) having the same name. Astropolia, Rodos, Kalki, Karpatos, Kazos, Piskopis, Miziros, Kalimnos, Leros, Patmos, Lipsos, Simi, Istanköy and Meis, are the islands which are included in Twelve Island. Giving Twelve Island to Greeks created new problems between two countries, Islands, rocky places and small islands in this area are reasons of potential tension such as in Kardak Crisis. In addition topic about continental shelfing from the direction of Greece is a bigger problem. Twelve Island is in a strategical area controlling from Black Sea to Turks Area and Caucasus and from Mediterranean to the Middle East. In addition, it can be used for base İn militarian attacks which is going to be used against Turkey. For these reasons, these islands must be disarmamented in accordance with Louasanne Agreement.