Amber taşının takıda sembolik ve estetik rolü
The esthetic and symbolic role of amber in jewellery
  1. Tez No: 280157
  2. Yazar: ÖZGE ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SUHANDAN ÖZAY DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amber, Baltık Denizi' nden toplanan, Litvanya' da işlenen ve Avrupa' nın yanı sıra dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilen yarı değerli-organik taştır. Avrupa'da kehribar yataklarının en çok görüldüğü ülkelerden bazıları, Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilyadır.Amber, aşırı saydam ve bünyesinde bulunan böcekler ve diğer kırıntılar nedeniyle oldukça hareketlidir. Oldukça yumuşak ve hafiftir. Başlıca iki çeşidi vardır: İlki kımızımsı sarı veya içinde kırmızı bulunan sarı (portakal), yani kehribar rengidir. Bünyesinde böcekler ve böcek görünümlü ipliksi maddeler ve hava kabarcıkları bulunur. Sürtme sonucu elektriklenir ve hafif parçacıkları toplar. İkincisi ise donuk sarı renktedir. Eskitilmiş kehribar olarak da bilinir. Bedenle teması halinde vücuda sıcaklık yayar.Baltık'taki Bronz Çağ kültürleri ile ticari ilişkileri kuran eski Mycenae Yunanları, taşlarıyla kolyeler yaptıkları nadir bulunan amberi, bakır ve bronz maddelerle değiştirmişlerdir. Böylelikle, yeni materyal ve farklı süs eşyaları edinirken, daha az gelişmiş Avrupa ülkelerine teknik uzmanlıklarını sunmuşlardır. Sonuç olarak, çok sayıda cam boncuklar eski Fenikeli ve Roma'nın denizcilikle uğraşan uygarlıkları tarafından binlerce mil uzağa taşınmışlardır.
Özet (Çeviri)
Amber is a semiprecious - organic stone which assembled in Baltic sea and processed in Lithuiania and exported to many countries. Ukraine, Romania, Sweden, England, Holland and Sicily are some of the countries that have large Amber regions.Amber is activity stone because of its clear shape and incorporating insects. It is very soft and light. There are two types of Amber. First one is reddish yellow or yellow that has red in it. It has insects and material which seemed insect and air bubbles in its own structure. It is electrified with any friction so can collect light particles. Second one is matt yellow. It is known as outworn Amber. If outworn Amber contacts with any part of body, it emits warmth.Old Mycenaes who established commercial relationship with Bronz age cultures in Baltic, had exchanged Amber which used for making necklace, with bronz and copper. So, on the one hand they had had new material objects and different ornament stuff. On the other hand they had presented their technical specialist to the European Countries which is less developed. Conclusively, a great number of glass beads had been exported to thousands of miles away by old Phonecian and Roman?s marine civilizations.