Benjamin Britten'ın 'Six Metamorphoses' yapıtı üzerine bir çözümleme
An analysis about Benjamin Britten's work which named Six Metamorphoses
  1. Tez No: 280156
  2. Yazar: FULYA MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MACİT KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Romalı şair Publius Ovidius Naso (İ.Ö. 43-İ.S. 17), Roma İmparatoru Augustus (İ.Ö. 63?İ.S. 14) Dönemi (İ.Ö. 27-İ.S. 14)'nde barışın sağlanmasına kadar geçen süreci, kısacası kaostan düzene doğru değişimleri anlatan ve on beş kitaplık uzun bir şiir olan, ?Metamorphoses (Dönüşümler)? eserini yazmıştır. Dönüşüm temasıyla birbirine bağlanan mitolojik ve efsanevi öykülerden oluşan bu eser, Ovidius'un günümüze ulaşmış başlıca yapıtlarından biridir. Mitolojik karakterlerin dönüşümünü ve Yunan Mitolojisi'ni kusursuz anlatan bu eser, İngiliz besteci Edward Benjamin Britten (1913?1976)'a esin kaynağı olmuştur. Altı mitolojik karakteri anlatan, solo obua için ?Six Metamorphoses After Ovid (Ovid'ten Sonra Altı Dönüşüm)? adlı eserini bestelemiştir.14 Haziran 1951 yılında, Aldeburgh Festivali için bestelediği bu eserde Britten, ?Dönüşümler? kitabında geçen ve mitolojik karakterler olan Pan, Phaeton, Niobe, Bacchus, Narcissus ve Arethusa'yı anlatır. Sevdiği kıza ulaşmak için flüt yapan kırların ve çobanların tanrısı Pan, babasını dinlemeyip güneşi bir günlüğüne yönetmek isteyen, güzel sanatlar tanrısı Apollon'un oğlu Phaeton, çocuklarının ölümü üzerine kederden, kendisinin kayaya dönüştürülmesini isteyen Niobe, adına törenler düzenlenen şarap tanrısı Bacchus, aşktan kaçan ve tanrılar tarafından cezalandırılıp nergis çiçeğine dönüştürülen Narcissus ve kendisine aşık olan Alpheus isimli bir göl tanrısından kaçarken, yer altı kaynağına dönüştürülen Arethusa'nın hikayelerini notalara döker.Bu çalışmada, ?Six Metamorphoses After Ovid? adlı eserin incelenmesine ve eserin icrasında yardımcı olacak çözümlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde bestecinin esinlendiği kitap ve bu kitabın şairinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde çözümleme ifadesinin tanımı ve eseri oluşturan parçaların çözümlemelerine yer verilmiştir. Ayrıca Ovidus'un ?Dönüşümler? kitabından alıntılar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin biçim çözümlemesine yer verilmiş, ayrıca obuacıların bu eseri rahat ve iyi seslendirebilmeleri için alıştırma örnekleri ve tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Roman Poet Publius Ovidius Naso (B.C. 43-A.C.17) in the period of Roman Emperor Augustus (B.C.63?A.C.14) to the peace, shortly writes his written work of ?Metamorphoses? which includes long poem of fifteen books. This written work includes the stories connected to eachother with mythologic and legendary stories is one of the main work reaching today. This work which tells us the transformation of mythologic characters and Greek Mythology perfectly, is the inspire of British Composer Edward Benjamin Britten (1913?1976). He composed of ?Six Metamorphoses After Ovid? which tells six mythologic character for solo oboe.In June 14, 1951 Britten tells us the mythologic characters of Pan, Phaeton, Niobe, Bacchus, Narcissus and Arethusa in his work of ?Metamorphoses? which is performed for the Aldeburg Festival. In this work he ells us the story of, Pan, The God of countryside and shepherds, who makes a flute in order to reach his love, The fine arts God of Apollon?s son of Phaeton, who wants manage sun for a single day, Niobe who wants to transform himself to the rock, The God of wine Bacchus for him, some festivals arranged, Narcissus who avoid from love and punished by Gods and transformed to the flower of Narcissus, Arethusa transformed to the underground source when avoiding the Lake-God of named Alpheus with the notes.In this work there are some solutions to consider and to perform the product. In the first chapter, there is a book which Britten inspired and the poet of that book. In the second chapter there are definition of ?Solutions? and the solutions of the chapters of work. In addition to these, some quotations from the ?Metamorphoses? of Ovidus. In the third chapter there exist some form solutions and the examples and recommendations for oboists in order to perform that work.