Seramik yüzeylerde kullanılan baskı teknikleri ve uygulamaları
Printing techniques which used on ceramic surfaces and applications of them
  1. Tez No: 280167
  2. Yazar: LEMAN KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sanat alanlarından resim, grafik ve seramikte kullanılan baskı kelimesi, herhangi bir şeklin, yazının, resmin baskı tekniklerinden yararlanılarak istenilen şekil ve sayıda, başka bir yüzeye aktarılıp kopyasının alınması anlamına gelmektedir.Resim ve grafik alanında uygulanan baskı tekniklerinin neredeyse hepsini seramik yüzeyler üzerinde de kullanmak mümkündür. Bu teknikleri seramik yüzeylere uygulamak için, seramik boyalar ile birlikte yardımcı malzemelerin kullanılması yeterlidir.Baskı kelimesinin sözlükteki tanımlarından biri de basmaktır. Bu bağlamda, geçmişten günümüze elde ya da tornada şekillendirilen formlar üzerinde, el iziyle oluşturulmuş baskılarla birlikte, mühürlerinde kullanılmasıyla birçok seramik yüzey dekorlanmıştır.Biçim, form ya da resimsel görüntüyü tekrar edebilme imkânı sağladığından, yüzyıllardır seramik bezemede baskı yöntemleri yoğun olarak kullanılmıştır. Herhangi bir görüntüyü, bir yüzeyden diğer bir yüzeye aktarma yöntemi neredeyse binlerce yıldır var olmuştur. Bu yöntemler, günümüze kadar geliştirilerek kolay, basit ve tekrar edilebilir uygulamalarla kendine geniş bir kullanım alanı bulmuştur.Birçok sanatçı, karmaşık ve detaylı dekorları baskı tekniklerinin olanaklarını kullanarak seramik yüzeylere kolayca uygulamaktadır. Bu teknikleri kendilerine has metotlar kullanarak gerek resim gerekse fotoğraf gibi öğeleri eserlerine uygulamakta ve baskının, birden fazla üretim yapabilme özelliğinden yararlanarak eserlerini çoğaltmaktadırlar.Baskı teknikleri bir görüntüyü birden fazla transfer etme olanağı sağladığından, sanatsal çalışmalarda kullanımı dışında endüstride de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Günümüzde neredeyse üzerinde baskı olmayan ticari bir ürünle karşılaşmak oldukça güçtür. Bu durumdan dolayı teknikler geçmişte olduğunun aksine, günümüzde uygulama açısından daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca gerekli olan tüm baskı malzemelerini ülkemizde seramik ürünleri satan mağazalardan kolayca satın almak mümkündür.Baskı teknikleri, teknolojinin sunmuş olduğu kolaylıklardan dolayı günümüzde seramik yüzeylerde tamamlayıcı bir unsur haline gelmiş ve seramikçiler tarafından yaygın olarak uygulanan tekniklerin arasındaki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of art, printing means to transfer - i.e. to copy- any design or text, as many and in any shape desired, to another surface utilizing the printing techniques of image.It is also possible to use almost all printing techniques -applied in the field of image and graphic-, on ceramic surfaces. To apply these techniques onto ceramic surfaces, it is enough to use supporting materials together with ceramic stains.One of the descriptions of the word ?print? in vocabulary is ?to imprint?. In this context, from past to present one decorated many ceramic surfaces ?shaped on the wheel or by hand-, through the use of seals in addition to imprints created with handprint.Since it enables one to repeat the shape, form or pictorial image, the printing techniques have been widely used by the ceramic decoration for centuries. The method to transfer any image from one surface to the other existed almost thousands of years. These methods have been developed until today and consequently, through simple and repeatable applications found a wide usage area.Many artists apply the complicated and detailed decors easily to ceramic surfaces using the facilities of printing techniques. They benefit from these techniques using some characteristic methods and apply components like painting as well as photography to their works and multiply them utilizing the feature -to produce more than one- of this technique.The printing techniques enable one to transfer an image more than one time; therefore, besides their usage in artistic works, they possess a wide usage area in the industry. Nowadays it is very hard to witness a commercial product that it does not have a printing on itself. Consequently in terms of application, contrary to the past, nowadays the techniques can be realized much more easily and quickly. Furthermore it is possible to buy easily in our country all necessary printing materials from stores which sell ceramic products.Owing to facilities offered by the technology, nowadays the printing techniques turn into a supplementary element for ceramic surfaces and hit their place between the widely applied techniques.