Seramik yüzeyler üzerinde baskı tekniklerinin araştırılması ve uygulanması
Research and implementation of printmaking techniques on ceramic surfaces
- Tez No: 330130
- Danışmanlar: PROF. S. SİBEL SEVİM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İnsanoğlunun vazgeçemediği malzemelerden biri olan seramik, insan ile olan birlikteliğini teknolojideki gelişmeler ile birlikte genişleterek günümüze kadar sürdüre gelmiştir. Bu birliktelikte kullanılan teknik olanaklar, yeni olanak ve malzemeler ile beslenerek çağdaş formlar ve sanat eserleri olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu teknik olanaklar ve gelişmelerle birlikte seramikçiler, baskıyı formlarının yüzey değerlendirmelerinde sıklıkla kullanır hale gelmişlerdir. Baskı nedir diye düşünecek olduğumuzda; gündelik hayatımızın her alanında karşılaşmakta olduğumuzu görürüz. Masamızın üzerindeki kağıtlar, otobüs duraklarındaki reklam panoları, ambalaj kağıtlarının üzerindeki desenler, banyomuzun duvarındaki karolara kadar her alana hakim olan baskının, birden çok uygulama yöntemi bulunmaktadır. Baskının tanımına bakacak olursak; Baskı, şekil, yazı, grafik ve resimlerin gerçeğine en yakın biçimde, bir yüzey üzerine çoğaltılarak ve hızlı aktarılmasıdır.Bu tezde genel olarak baskı tekniklerinin seramik yüzeyler üzerinde kullanımı ve uygulamaları incelenmiştir. Uygulamalar kısmında ise özgün baskı resimde de kullanılan baskı teknikleri ele alınmıştır. Baskı, her ne kadar biçim ve üslup açısından katı çizgilere sahip gibi görünse de, günümüzde birçok seramik sanatçısı tarafından seramik yüzey değerlendirmelerinde tercih edilen dekor yöntemlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Bu ilerlemeler, seramik formun geleneksel yapısı ve fonksiyonelliğin ötesinde, estetik kaygı ve felsefi düşünce doğrultusunda baskı teknikleri kullanılarak dekorlanıp, ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.Bu nedenle günümüzde bazı seramik sanatçıları tarafından tercih edilen baskı, yeni teknik olanaklar ve sanatçıların kişisel yorumlarıyla birlikte, çeşitli yöntemlerle seramik yüzeyler üzerinde uygulanarak çağdaş sanat nesnelerinin doğmasına neden olmaktadır.Gravürden, linole, mühürden inkjete kadar çeşitlilik göstermekle beraber, her yöntem kendine göre, sanat izleyicisine ve endüstriyel üretime yönelik, söz konusu bilgi materyallerini hazırlama ya da basma üstünlüklerine ve sınırlıklarına sahiptir.İster kumaş ister alçı isterse kağıt yoluyla, istenirse plastik ya da dijital ortamdan da faydalanılarak seramik yüzey üzerine baskı uygulama yöntemi son derece eğlenceli ve etkili bir yöntemdir. Kullanılan boya ve pigmentlerin nitelikleri, uygulama yapılacak boya ve seramik bünyenin pişme derecesi, atmosferi, uygulamanın sonucu açısından son derece önemlidir. Bu yöntem sanatçıya farklı çizgi karakterleri kullanma olanakları verebilir. Bir sonraki adım, sanatçının yaratıcılığı, malzemeyi kullanmadaki ustalığı ile birleşerek yepyeni ve keyifli sonuçlar olacaktır.?Seramik Yüzeyler Üzerinde Baskı Tekniklerinin Araştırılması ve Uygulanması? başlıklı sanatta yeterlik tez çalışması Bilimsel Araştırma Projesi olup, baskı teknikleri üzerine kapsamlı bir araştırmayı ve derlemeyi içermektedir. Baskı tekniklerinin detaylı açıklamaları ve uygulamalarıyla birlikte, gerek Türkiye'den gerekse dünyadan bu alanda çalışan seramik sanatçılarının baskıyı kullanış biçimleri, yorumları, çağdaş sanata yönelik yaklaşımları görsel örnekleriyle birlikte sunulmuştur. Tezin ana bölümünü baskı tekniklerinin artistik seramik yüzeyler üzerinde ve endüstriyel kullanımdaki etkisiyle birlikte seramik sanatındaki önemli katkısı oluşturmaktadır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda mono baskı yöntemlerinden biri olan lazer baskı tekniği uygulamalar için belirlenmiş ve tez, Dile Benden Ne Dilersen ve Oluklu İtiraflar başlıkları altında, seramik düzenleme projesi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic as one of the materials that Humankind cannot abandon has maintained its existence with humankind by breaktroughs in technology till our time. The technical capability that has been used in this union with Humankind create new possibilities and materials in which they become contemporary forms and artworks.With these technical advances, ceramic makers have used printing techniques frequently on the surfaces of the artworks. When we think what printmaking is ; we will realize that we see results of printmaking on every field of our daily lives. Papers on our desks, Advertisement boards on the buss stops , shapes and drawings on the package and the ceramic tiles in our bathrooms. That much material variety uses different printmaking techniques that apply. İf we take a look a the definition of printmaking ; it is the technique of transfering shapes, writings, graphics and images fast and multiplied.İn this thesis the usage and implementation of printing techniques that apply on ceramic surfaces has been examined. İn the section of implementation the printing techniques that has been used in printmaking has been handled. As tough on the basis of form and style printmaking may seem, today it is becoming a dominating technique to use on forms and surfaces by ceramic artists. These developments make aestethical problems and philosophical toughts appear in newly created forms beyond the traditional structure of ceramics.Because of this, the birth of contemporary art objects is possible trough the usage of printmaking, new technical advances and the genuinety by the artistPrintmaking techniques have a wide area From Etching to linocut and seal. Each method has its own pros and cons in the matter of printing whether on surfaces or forms. Artist only has to choose between whether making for display purposes or mass productionPrintmaking process on ceramic is fun and gives efficient results whether the artist chooses to use fabric, plaster,paper of usage of digital purposes. Attributes of the pigment or paint, firing degree and the baking atmosphere of the ceramic and the paint is very important for getting the result . this method can give the artist the opportunity to use different line characteristics . the next step which is the creativity of the artist will combine with the mastered skills of the artist on using the material and create new, and delighted results.The proficiency in art thesis titled