Seramik yüzeylerde transfer baskı tekniklerinin araştırılması, yeni tasarım ve uygulamalar
Investigation of transfer printing techniques in ceramic surfaces, new design and applications
  1. Tez No: 572998
  2. Yazar: AYSEL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Transfer baskı tekniği, farklı yüzeyler üzerinde uygulanabilirliği ile hem endüstride hem de birçok sanat dalında, yansıtılmak istenen ifadelerin dışavurumunda yaratıcı fikirler üretilmesine olanak tanımaktadır. Oldukça heyecan verici bir yöntem olan bu baskı teknikleri, seramik alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Seramik malzemenin yüzeyine yapılacak baskının türüne, uygulama niteliğine, yüzey ve uygulanacak alana göre değişkenlik ve çeşitlilik göstermektedir. Mağara duvarlarına yapılan çizimlerden, günümüzde seri üretime olanak veren, dijital baskılara kadar uzanan baskı sanatları, teknolojinin etkisiyle giderek daha da gelişmektedir. Geniş bir yelpazeye sahip olan baskı ve baskı sanatları tanımı, muğlâklaşan bir üretime dönüşmüş ve çağdaş sanat içindeki yerini almıştır. Baskı yöntemleri en basit ve genel ifade ile tanımlanmak istendiğinde; bir görüntünün, imajın veya tasarımın hazırlanan kalıp aracılığıyla bir yerden başka bir yere aktarılmasını sağlayan yöntemler olarak açıklanabilir. Seramik sanatı uygulamalarında pek çok teknik ve yöntemin kullanıldığı, geliştirildiği transfer baskı yöntemlerinden olan, serigrafi baskı kullanılarak hazırlanılan sulu çıkartma, lazer toner printer çıktısı olan dijital baskılar ve fotokopi transfer yöntemlerinin genellikle özgün sanatsal ifadelerde kullanılmaktadır. Seramik yüzeylerin dekorlanmasında kullanılan ve sanatsal ifadelerin dilini güçlendiren baskı teknikleri uygulama açısından direkt ve endirekt baskı yöntemleri olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Direkt baskı tekniği, desenin yüzeye başka bir yüzeyden kopyalanmadan tek aşamada transfer edilmesi anlamını taşırken, endirekt baskı tekniğinde ise, desen çeşitli yöntemlerle aracı malzeme olan çıkartma kâğıdı üzerine basıldıktan sonra görüntünün seramik yüzeye transferi sağlanmaktadır. Tekniğin 'endirekt baskı' olarak adlandırılmasındaki temel neden, iki aşamalı aktarma işleminden ileri gelmektedir. Bu araştırmada, sanatsal olarak seramik yüzeyler üzerine uygulanan transfer baskı teknikleri konu alınmış ve içerik iki ana başlık altında,“direkt ve endirekt baskı teknikleri”olarak ifade edilmiştir. Aynı zamanda seramik endüstrisindeki baskı tekniklerine de değinilmiştir. Tezin son bölümünde ise seçilen teknikler ile uygulamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The transfer printing technique, with its applicability on different surfaces, enables the creation of inventive ideas in the manifestation of the expressions to be reflected both in the industry and in many art branches. Printing techniques, which are a very exciting method, are also widely used in the field of ceramic works. The type of printing to be applied to the surface of the ceramic material varies and shows diversity according to the application quality, surface and area to be applied. From the drawings engraved on the walls of the caves to the digital prints that allow today's mass production, the printing arts are progressing with the effect of technology. The definition of printing and printing arts, which has a wide range, has turned into an obscure production and has taken its place in contemporary art. Printing methods can be explained in the simplest and most general terms as transferring an image or design from one place to another by means of the prepared mold. Some of the transfer printing methods in which many techniques and methods are used and developed in ceramic art applications; aqueous printing with the use of silk screen printing, digital printing with laser toner printer output and photocopy transfer methods are generally used in original artistic expressions. Printing techniques that are used in decorating ceramic surfaces and reinforcing the language of artistic expressions appear in two ways as direct and indirect printing methods. While direct printing technique means transferring the pattern to the surface in one step without being copied from another surface, in indirect printing technique, the image is transferred to the ceramic surface after the pattern is printed on the paper which is the intermediate material by various methods. The main reason why the technique is called 'indirect printing' comes from the two-stage transfer process. In this research, transfer printing techniques applied on ceramic surfaces are considered as artistic and the content is expressed as“direct and indirect printing techniques”under two main titles. At the same time, printing techniques in the ceramics industry are mentioned. In the last part of the thesis, selected techniques and applications are given.