Mali kural mali disiplin ve Türkiye ekonomisinde istikrar
Fiscal rule fiscal discipline and stability in Turkish economy
  1. Tez No: 280181
  2. Yazar: NURHAN HANDE SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NEJAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada mali disiplin ve mali kural kavramları incelenmekte ve bu iki kavramın önemi araştırılmaktadır. Aynı zamanda bu kavramların anlaşılması için gerekli bazı tanımlamalara yer verilmiştir. Bu amaçla, ülke uygulamalarından örnekler sunulmuştur. Türkiye'nin genel ekonomik durumu göz önünde bulundurularak mali kural uygulamasının Türkiye için gerekliliği tartışılmaya çalışılmıştır. Ulaşılan genel yargı, kurala bağlı politikaların Türkiye için uygulanmasının gerekli olduğu yönündedir. Bu yargı yalnızca teorik bir yargıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the terms fiscal discipline and fiscal rule have been examined and the importance of those two terms have been researched. The paper includes some related descriptions. On this purpose, some country cases have been presented. The necessity of rule implementation for Turkey has been tried to discussed, considering the economic structure. The main decision is that rule based fiscal policy is needed for the Turkish economy. This decision is just a theoretical decision.