Çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algılarının örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi: Karşılaştırmalı bir araştırma
The impact of employee perception of corporate social responsibility on organizational commitment: A comparative research
  1. Tez No: 280180
  2. Yazar: PELİN ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri, kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel bağlılık kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, banka çalışanlarının kurumsal sosyal sorumluluk algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla bankacılık sektöründe gerçekleştirilen araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmaya; bir kamu mevduat bankası, bir özel mevduat bankası ve bir yabancı mevduat bankasında çalışan toplam 193 kişi katılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, SPSS 15.0 programı kullanılarak, değişkenlerin özelliğine göre frekans analizi, Sperarman Korelasyon analizi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucuna göre, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algıları ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı ve aynı yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bankalar arası bir karşılaştırma yapıldığında, kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel bağlılığa etkisinin en güçlü olduğu banka yabancı mevduat bankası olurken, en zayıf olduğu banka ise kamu mevduat bankası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the impact of employee perception of corporate social responsibility on organizational commitment.The study consists of three main parts. First and second parts consist of theoretical framework which explains the concepts of corporate social responsibility and organizational commitment. In the third part, a survey aiming to identifiy the impact of employee perception of corporate social responsibility on organizational commitment in the banking sector is examined.The survey carried out with 193 employees working in a public deposit bank, a private deposit bank and a foreign deposit bank. The research results were evaluated by frequency spectrum according to variables, the Spearman Correlation analysis and Kruskall-Wallis H test using SPSS 15.0 software.The results of the survey, indicated a statistically significant relationship between perception of corporate social responsibility and organizational commitment. When a comparision was made between the banks, the most powerful impact of employee perception of corporate social responsibilty on organizational commitment was found in the foreign deposit bank, while the public deposit bank has the weakest impact.