1980 sonrası dönemde Türkiye'de genç işsizliğin ücret yapışkanlığı üzerindeki etkileri
The effects of youth unemployment on wage stickiness after 1980 in Turkey
- Tez No: 280185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
İktisat literatüründe, üzerinde sıkça durulan konulardan biri olan ücret yapışkanlığı konusu, işgücü piyasaları ile ilgili yapılan analizlerin de temel belirleyicileri arasındadır. İşgücü piyasalarında dengenin oluşması ile ilgili tartışmalarda, ön plana çıkan ücret yapışkanlığı ile işsizlik arasındaki ilişki de pek çok çalışma ve araştırmada ele alınmıştır. Ancak, son yıllarda oldukça yüksek boyutlara ulaşan ve bazı karakteristik özelliklere sahip olan genç işsizlik ile ücret yapışkanlığı arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik çok az sayıda çalışma yapılmıştır.Bu çalışmada, ülkemizde de önemli bir sorun haline gelen yüksek genç işsizlik oranlarının, ücretler üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu amaçla, ücret katılıklarını açıklayan teorilere değinilmiş ve Türkiye işgücü piyasasının genel özellikleri incelenerek, ülkemizdeki genç işsizlik sorunu ele alınmıştır. Ayrıca, ülkemizde genç işsizliğin ücret yapışkanlığı üzerindeki etkisi ampirik yöntemle test edilmiş ve yapılan çalışma sonucunda, Türkiye'de genç işsizlik oranlarının, genel işsizlik oranlarından daha hızlı artmasının ücret yapışkanlığını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the economic literature wage stickiness issue which is fruquently put emphasis on, is one of the basic determinants of analyses about labor market. Wage stickiness takes over in arguments about occurence of equilibrium in labor markets and unemploment relation is discuessed at most studies and researches, too. However, there have been too few studies about analyzing the linkage between wage stickiness and youth unemployment which has some characteristic features and has reached high degrees in recent years.In this study the effect of youth unemploment rates which has been quite important problem in our country on wages is investigated. For that purpose it is referred theories that explain the wage rigidities and is discussed youth unemployment problem in our country thereby examining the general features of Turkish labor market. Also, the effect of youth unemployment on wage stickiness in our country is tested by using emprical method and is founded that higher increases in youth unemployment rates than increaeses in unemployment rates rises wage stickiness in Turkey.