Vakumla önsoğutmanın bazı sebze türlerinde muhafaza süresi ve ürün kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 28026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
6. ÖZET Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde 1^991-1992 yıllarında yapılan bu çalışmada; bir önsoğutma yöntemi olan vakumla önsoğutmanm göbekli marul ve taze fasulyede, belirli depolama periyotlarında fiziksel ve kimyasal parametler üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Göbekli marulda, ürünler ambalajlı ve ambalajsız olarak + 2°Ç'_ye, +4°C'ye önsoğrutulmuş ve önsoğutma uygulanmayan ürünlerle 0 ± 0.5°C'de % 90-95 oransal nemde 3-- hafta depolanmıştır. Taze fasulyede ise yine ambalajlı ve ambalajsız olarak +8°C'ye önsoğutulmuş ürünler ve önsoğutulmamış ürünler 6 ± 0.5 °C'de ve % 85-90 oransal nemde 2 hafta depolanmıştır. Depolama sonunda fiziksel ve kimyasal parametrelerin analizleri yapılarak gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Buna göre; Göbekli marulda +2°C'ye önsoğutma ve ürünlerin önsoğutma öncesi ambalajlanması kalitenin korunmasında oldukça etkili olmuştur. Taze fasulyede ise, vakumla önsoğutma maruldaki kadar etkili olmamakla beraber, önsoğutma yöntemi olarak kullanılabilir. t Tüm ürünlerde önsoğutma öncesi delikli jelatin filmlerle ambalajlama, nem kaybıyla oluşan ağırlık kaybının azaltılmasında oldukça etkili olmuştur. Deliksiz ambalajlama materyalleri ile yapılacak ambalajlama, ürünlerin zarar lanmasma neden olabi lmektedir.
Özet (Çeviri)
... 7. SUMMARY '“'..?.?. THE EFFECTS OF VACUUM PRECOOLING ON THE STORAGE PERIOD AND PRODUCT QUALITY IN SOME VEGETABLE SPECIES. s This studfc was conducted at the Department of Horticulture.Çukurova University Faculty of Agriculture in 1991-1992. The effects of vacuum precooling on the physical and chemical parameters of head lettuce and fresh beans at certain storage period.. T i: In head lettuce, the products were precooled to +2 and +4°C with or without packages and they were stored for 3 weeks at 0±0.5 °C and 90-95 % RH, together, with -the non-precooled products. Fresh beans were stored for 2 weeks at 6±0.5° C and 85- 90% RH. Physical and chemical parameters were analysed and the necessary. evaluation were made at the and of storage. The results can be summarized as follows :. In head lettuce, precooling to -r-2°C was more effective that the other application. In fresh beans precooling with vacuum can be utilized though is not as effective as in lettuce-. ”In all products, packaging with perforated polyethylene bags " ?' t before precooling was rather effective in the minimization of weight loss qrginated from humidity loss. Nonperf orated packaging materials are likely to injure the products.',