Karanfil muhafazası üzerine vakumlu ve oda ile ön soğutma yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of vacuum and room pre-cooling methods on carnation storage
  1. Tez No: 730881
  2. Yazar: CHINARA GULER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, vakum ve oda soğutması ile yapılan ön soğutma yöntemlerinin yaş ve kuru olarak soğukta muhafaza edilen karanfilin (Dianthus caryophyllus L. cv. 'Picasso') vazo ömrü ve çiçek kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Ön soğutma sonrasında çiçekler 2°C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında yaş (saf suda) ve kuru olarak 28 gün süreyle depolanmıştır. Muhafaza süresince 7 gün aralıklarla alınan karanfil örneklerinde ağırlık kaybı, vazo suyu alımı, çiçek taç ve çanak yaprak rengi, çiçek taç yaprak çapı ve toplam klorofil miktarı ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, kranfil çiçekleri muhafazanın 14. ve 28. günlerinde soğuk depodan çıkartılarak vazo ömründeki durumlarını incelemek üzere 20°C sıcaklık ve %65-70 oransal nemde 12 saat ışık ve 12 saat karanlık koşullarında 15 gün bekletilmiştir. Çalışma sonucunda yaş depolama yapılan karanfilllerin daha yüksek oransal taze ağırlığa, klorofil içeriğine ve gonca açılma miktarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yaş depolama yapılan karanfillerin renk değerlerinin ve görsel puanlarının kuru depolama yapılan karanfillere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ön soğutma işlemlerinin etkileri karşılaştırıldığında, vakum ile ön soğutma işlemi yapılan karanfillerde daha yüksek oransal taze ağırlık, su alımı, klorofil içeriği ve görsel kalite puanı elde edilmiştir. Ancak bu çiçeklerin daha düşük açılma gösterdiği saptanmıştır. Depolamadan 14 gün sonra vazo ömrü için 20oC'de bekletilen çiçeklerin oransal taze ağırlık ve görsel kalitesi üzerine depolama şeklinin etkisi istatistiksel olarak önemsiz, 28 gün muhafaza sonrasında vazo ömrüne alınan çiçeklerde ise yaş depolama daha etkili bulunmuştur. 14 gün muhafaza sonrasında vazo ömrüne alınan çiçeklerde en yüksek görsel puan vakum ile ön soğutma uygulamasında, 28 gün depolama sonrasında vazo ömrüne alınanlarda ise oda ve vakum ile ön soğutmanın etkileri benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of vacuum and room pre-cooling methods on vase life and flower quality of carnation (Dianthus caryophyllus L. cv. 'Picasso') kept in cold storage as wet and dry were investigated. After pre-cooling, the flowers were stored as wet (distilled water) and dry for 28 days at 2°C and 90-95% relative humidity. Weight loss, vase water intake, flower petal and sepal color, flower petal diameter and total chlorophyll content were measured in carnation samples at 7-day intervals during storage. In addition, carnation flowers were removed from the cold storage on the 14th and 28th days of storage and kept for 15 days at 20°C and 65-70% relative humidity under 12 hours of light and 12 hours of darkness to examine their vase life. As a result of the study, it was determined that carnations stored as wet had higher proportional fresh weight, chlorophyll content and bud opening amount. Additionally, it was determined that the color values and visual scores of the wet stored carnations were higher than those in dry storage. The effects of pre-cooling methods showed that higher proportional fresh weight, water intake, chlorophyll content and visual quality score were obtained in carnation pre-cooled with vacuum. On the contrary, it was determined that these flowers showed lower opening. After 14 days of storage, the effect of storage method on the proportional fresh weight and visual quality of flowers kept at 20°C for vase life was statistically non-significant, while wet storage was found to be more effective in flowers that were taken for vase life after 28 days of storage. After 14 days of storage, the highest visual score was found in vacuum pre-cooled flowers that were taken for determination of vase life whereas room and vacuum pre-cooling methods had non-significant effects on the vase life after 28 days of storage.