Imperial adventures: Accounts of Izmir as the 'oriental other' in British travel writing tradition
Emperyalist macera: İngiliz seyahat yazını geleneğinde 'öteki doğu' olarak İzmir
- Tez No: 280323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM TOPLU, PROF. DR. MACKİE BLANTON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Edward Said'in Orientalism (1978) adlı çalışmasını ve bu çalışmaya bağlı olarak ?Öteki? kavramını kendisine hareket noktası olarak alan bu çalışma, 1800'den 1900'lere İngiliz seyahat yazınında İzmir ve İzmir'deki kültürel yapının nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamıştır. Said'e göre, Oryantalizm Doğu'yu araştıran nesnel bir bilim dalı olmaktan çok, Doğu hakkında söylenebileceklerin ve söylenemeyeceklerin sınırlarını belirleyen, Batı emperyalizmi ile beslenen, Oryantalistlerin iddialarının aksine son derece politik bir söylemdir. Said'in eseri akademik dünyada öylesine büyük bir etki bırakmıştır ki, ?sömürge sonrası çalışmalar? (?postcolonial studies?) adıyla bilinen alanın doğmasına vesile olmuştur. Said'in eserlerini başlangıç noktası olarak kabul eden yüzlerce inceleme yapılmış, doktora tezleri yazılmış ve üniversitelerde dersler açılmıştır. Bu temsillerin, on dokuzuncu yüzyıl İngiliz seyyahların anlatımlarında İzmir hakkındaki yansımalarının ne şekilde farklılıklar gösterip göstermediği bu tezin ortaya koymaya amaçladığı en önemli sorunsaldır. Bu bağlamda, Charles Fellows'un A Journal Written during an Excursion in Asia Minor (1839), Charles Macfarlane'in Constantinople in 1828 (1829), John Cam Hobhouse'un A Joruney Through Albania and Other Provinces of Turkey in Europe and Asia (1813) adlı seyahatnamelerini ve on dokuzuncu yüzyılda yazılmış diğer başka seyyahların eserlerini, başlangıç noktası olarak kabul etmiş ve diğer İngiliz seyyahların eserleri ile karşılaştırarak incelemiştir. Bu İngiliz seyyahların eserlerinde Oyantalist söylemle doğru orantılı olarak ?Öteki? kavramının ne şekilde belirlendiği, hangi metinler arası ilişkilerle beslendiği ortaya konmuştur. On dokuzuncu yüzyılda yazılmış İzmir ve İzmir kültürünü temsil eden seyahatnamelere baktığımızda, bu eserlerde Oryantalist söylem her ne kadar egemen söylem konumunda olsa da, birçok farklı söylemin eş zamanlı olarak farklı eserlerde kullanıldığını gözlemliyoruz.
Özet (Çeviri)
Taking Edward Said?s Orientalism (1978) and its ?othering? as a departure point, this study attempts to investigate how Izmir and its cultural structure have presented in British travel writing between 1800 and 1900. According to Said, far from being an objective field of study, Orientalism is a discourse which predetermines what can and cannot be said on the Orient. Said?s work has created such a huge impact on the academia that its influence led to the birth of the field known as ?postcolonial studies.? Hundreds of books and PhD dissertations which take Orientalism as a departure point have been written and a great number of courses have been thought at universities. How these criticisms have brought differences and similarities to the nineteenth century British travel writing on Izmir is the most important problematic of this dissertation. In that context, Charles Fellows?s A Journal Written during an Excursion in Asia Minor (1839), Charles Macfarlane?s Constantinople in 1828 (1829), John Cam Hobhouse?s A Joruney Through Albania and Other Provinces of Turkey in Europe and Asia (1813) have been investigated along with forty other travelogues. This study has examined how the Orientalist discourse operates, how intertextual affinities determine the discourse and the modern counterparts of the concepts that the Orientalist discourse is mainly constructed upon. When we examine the travel accounts written in the nineteenth century on Izmir, we see that travel writing is far from being homogenous in terms of discourse. Although the Orientalist discourse is the dominant one, it is still possible to see that counter-discursive accounts do exist side by side with the Orientalist discursive practices.