The representations of imperialistic discourse in late victorian popular fiction: A study of the novels of George Alfred Henty and Henry Rider Haggard
Emperyalist söylemin geç viktorya dönemi popüler romanındaki temsilleri: George Alfred Henty ve Henry Rider Haggard'ın Romanları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 160292
  2. Yazar: SİNAN AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET AKILLI, Sinan. The Representations of Imperialistic Discourse in Late Victorian Popular Fiction: A Study of the Novels of George Alfred Henty and Henry Rider Haggard, Doktora Tezi, Ankara, 2005. İngiliz emperyalizmi onaltıncı yüzyılın son dönemi ile ondokuzuncu yüzyılın son dönemi arasında sömürgecilik, ırkçılık, denizaşırı ticaret ve imparatorluğu koruyan silahlı güç yönetimi gibi çok sayıda söylem ve bu söylemlerin ifade ettiği tahakkümcü siyasetten oluşmuştur. Bu yüzyıllar boyunca edebiyat eserleri İngiliz emperyalizmini oluşturan söylemlerin oluşturulmasında ve yayılmasında etken rol oynamışlardır. Bu yüzden, 1870'lerden sonra yeni Avrupalı emperyalist güçlerin ortaya çıkması ile başlayan 'Yeni Emperyalizm' döneminde geniş kitlelere hitab eden ve onlara emperyalizm aşılayan macera romanları yazılmaya başlamış ve daha sonra da emperyalizmin İngiliz toplumunda pekiştirilmesi için propaganda araçları olarak kullanılmıştır. Örnek olarak, George Alfred Henty'nin bu çalışmada kapsamlı incelemeleri yapılmış olan By Sheer Pluck (1884) ve The Young Colonists (1885) adlı macera romanları, yazarın İngiliz emperyalizmini oluşturan söylemleri öne çıkarması nedeniyle, geç Viktorya dönemi popüler İngiliz edebiyatındaki emperyalizm yanlısı yaklaşımı temsil etmektedir. Ne var ki, İngiltere'de 'Yeni Emperyalizm' olgusuna verilen diğer bir tepki de emperyalizm karşıtı bir yaklaşımın gelişmesi olmuştur. Bu karşıtlığın bir temsilcisi de araştırmacılarının büyük çoğunluğunca emperyalizm yanlısı tutumu temsil ettiği ileri sürülen Henry Rider Haggard'dır. Bu tezde Haggard' in bugüne kadar yanlış bir şekilde emperyalizm yanlısı bir yazar olarak gösterildiği ve bu yanlışın sebebinin de sömürgecilik-sonrası dönem kuramlarının etksinde çok fazla kalan eleştirmenlerin ayrım gözetmeyen ve bütüncül bir yaklaşımla değerlendirme yapmaları olduğu savunulmuştur. Haggard' in King Solomon's Mines (1885) ve Allan Quatermain (1887) adlı romanlarına ilişkin olarak tezde sunulan derinlemesine incelemeler Haggard'ın emperyalizm karşıtı tutum içinde olduğunu metin örnekleri ile ortaya koymuştur. Daha genel bir sonuç olarak ise, Haggard örneğinin de doğruladığı gibi, geç Viktorya dönemi popüler macera romanı geleneğinin tamamını özünde emperyalizm yanlısı bir yazınlar bütünü olarak göstermenin mümkün olamayacağı ileri sürülmüştür. Anahtar Sözcükler Edebiyatta Emperyalizm, Geç Viktorya Dönemi Popüler Macera Romanı, Emperyalizm Yanlılığı, Emperyalizm Karşıtlığı, George Alfred Henty, Henry Rider Haggard, By Sheer Pluck (1884), The Young Colonists (1885), King Solomon's Mines (1885), Allan Quatermain (1 887)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AKILLI, Sinan. The Representations of Imperialistic Discourse in Late Victorian Popular Fiction: A Study of the Novels of George Alfred Henty and Henry Rider Haggard, Ph. D. Dissertation, Ankara, 2005. British imperial ideology came to be formulated during the period from the late sixteenth century to the late nineteenth through the use of various discourses such as colonialism, racism, overseas commercialism and pro-imperial militarism. During the period, literary production was always used as a functional tool in the formulation and dissemination of the discourses of British imperialism. Therefore, after the 1870s, when the age of 'New Imperialism' began with the emergence of new European imperial powers, popular adventure novels also began to emerge and then be appropriated as propaganda tools for the reinforcement of the imperial ideology in British society. For instance, the imperial adventure novels of George Alfred Henty, By Sheer Pluck (1884) and The Young Colonists (1885), represent this propagandist attitude in late Victorian popular fiction with the writer's privileging of the discourses that contributed to the British imperialist ideology. However, another response to the New Imperialism in Britain was the emergence of an anti-imperialistic approach. Accordingly, although in most of the existing critical accounts the imperial romances of Henry Rider Haggard have been interpreted as representing the pro-imperialist attitude, it has been argued in this dissertation that it is due to the incriminating and totalising views of most literary critics, whose interpretations have been heavily influenced by post-colonialism, that Haggard has so far been depicted incorrectly as a pro-imperialist novelist. The present in-depth study of Haggard's King Solomon 's Mines (1885) and Allan Quatermain (1887) has concluded that Haggard's overall worldview as reflected in his novels is much more closer to the anti-imperialistic approach. As a more general conclusion it has been argued that the late Victorian popular adventure fiction tradition as a whole cannot be considered as an essentially pro-imperialist body of writing as the example of Haggard suggests. Key Words Imperialism in Literature, the Late Victorian Popular Adventure Novel, Pro-imperialism, Anti-imperialism, George Alfred Henty, Henry Rider Haggard, By Sheer Pluck (1 884), The Young Colonists (1 885), King Solomon 's Mines (1 885), Allan Quatermain ( 1 887)