Yér Tarğın Destanındaki epik unsurlar
The epic elements of 'Yér Tarğin'
- Tez No: 280331
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yér Tarğın, Kazak Türklerinin XVI?XIX yüzyıllar arasındaki tarihinden çeşitli dönemleri içine alan bir destan olarak karşımıza çıkmaktadır. Temelde Nogayların, Kalmuk ve Rus saldırıları karşısında Kırım tarafına geçerek Kazak hanlarına tâbi olmalarını anlatan bu destanın, coğrafyası da buna uygun olup, olaylar Çin, Kırım, Güney Rusya, Tataristan ve Kırgızistan topraklarında geçmektedir.Destanın asıl kahramanı Yér Tarğın Nogay hanlarından İştirek Beg'in oğlu Teñgri Kul Mırza'dır.Bir anlamda Yér Tarğın bazı araştırmacıların da belirttiği üzere tarih yönü ağır basan, ?tarihî roman? diye de adlandırılan destanlara güzel bir örnek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Yér Tarğın has been raised as an epic which belongs to Kazhak Turks covering the periods between 16th and 19th centuries. The main theme of this epic is about the Noghai?s taking part in the favour of Crimea againts Kalmuk and Russian attacks. The geography of the events were also suitable for this change and the events took part in China, Crimea, Southern Russia, Tatarstan and Kırghızistan.The protaganist of this epic is Tengri Kul Mirza who is the son of İshtirek Beg of Yér Tarğın Nogay Khanate.İn this sense, as some of the reasearchers also comments; Yér Tarğın is a ?historical novel? in which historical events are intense. This epic is a typical example which can also be considered as a historical novel.