Women writers and madness in contemporary American literature
Çağdaş Amerikan edebiyatında kadın yazar ve delilik
- Tez No: 280332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Delilik ve akıllık arasındaki çizgi nerde başlar? Deli kime denir? Kimin deli olduğuna nasıl karar verilir? Bu sorular yıllar boyunca sadece doktorları değil felsefecileri ve edebiyatçıları da üzerinde düşünmeye, yazmaya itmiştir. Antik yunandan bu yana delilik, dünya edebiyatına, masallara, kutsal kitaplara ve mitlere konu olmuştur. Kültür delilik kavramını etkileyen başlıca etkendir. Dolayısıyla delilik zaman içerisinde değişim göstermiştir. Değişmeyen tek olgu, kadınların ?ikincil? cinsiyet oldukları için deliliğe hep daha yatkın görülmüş olduğudur. Delilik, ataerkil toplumda kadınlar için, ötekileştirilmenin, hapsedilmenin ve toplum dışına itilmenin de adı olmuştur. Uygulanan tedavi yöntemleri ise aslında kadınları ataerki tarafından kadınlara dayatılan cinsiyet rollerini, kabul ettirme üzerine kurulmuştur. Amerikan Edebiyatında, bu yabancılaşmanın en güzel örneklerini Charlotte Perkins Gilman, Kate Chopin, Edith Wharton, Slyvia Plath, Marge Piercy, Emily Dickinson vb. eserlerinde vermişlerdir. Gilman 1890'da yazdığı The Yellow Wall Paper isimli hikayesinde, iyileşmesi için kocası tarafından iki ay eve kapatılan bir kadının hikayesini anlatır. Benzer bir şekilde, Slyvia Plath 1963'te yazdığı kitabı The Bell Jar'ın kahramanı akıl hastanesine yatırılır, elektrik ve ilaç tedavilerine maruz kalır. İki yazarda farlı dönemlerde yaşamış olmalarına rağmen, kendi hayatlarını yansıttıkları eserlerinde aynı konuları ele almıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi geçen zamanda yaşanan tüm sosyo-kültürel değişim ve gelişmelere karşın kadının durumunda pek bir değişim söz konusu değildir. Bu bağlamda, bu tez, 80'lerden sonra gelişen çağdaş Amerikan edebiyatı içerisinde kadın, hapsedilmişlik ve delilik temalarını Elizabeth Wurtzel'in Prozac Nation (1994), Susana Kaysen'in Girl, Interrupted (1994) ve Kate Millett'in The Loony Bin Trip adlı romanlarında incelemektedir. Tezin ilk bölümü Feminist eleştiri kuramının tarihsel gelişimini ele almaktadır. İkinci bölüm, kadın ve delilik arasındaki ilişkiye açıklamayı hedeflemektedir. Son üç bölüm ise kitap incelemelerine ayrılmıştır. Yarı otobiyografik özellikler taşıyan bu üç romanda, toplum ve aile baskısı unsurlarının kadın üzerinde oluşturduğu sıkıntılar analiz edilmiştir. Bunların dışında, genel olarak psikiyatri ve tedavi yöntemlerinin kadın üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Where does the line between sanity and madness start? Who is called mad? Who decides to call a person mad? These questions have made not only doctors but philosophers and men of letters think and write about them. Since the Ancient Greek, madness has been the subject of world literatures, tales, holy books and myths. Culture is the main element that affects madness. Accordingly, madness has changed in time. The only phenomenon that does not change is that women have the tendency for madness because they are regarded as the second sex. Madness has become the name for alienation, confinement and marginalization for women in patriarchal societies. The treatments have been established to make women accept their gender roles are constructed by patriarchy. In American Literature, the best examples of this alienation have been given by Charlotte Perkins Gilman, Kate Chopin, Edith Wharton, Slyvia Plath, Marge Piercy, Emily Dickinson etc, in their works. In her 1890 dated short story The Yellow Wall Paper, Gilman tells the story of a woman who is locked into the house by her husband to become healthy. Similarly, the main character of Sylvia Plath?s novel dated 1963 The Bell Jar, is taken to a hospital and exposed to shock therapies and drug cures. Although these writes lived in different eras, they dealt with the same subjects which reflect their own lives. As it is understood here, despite all the socio-cultural changes and progress, a change about women?s situation cannot be mentioned. In this context, this thesis studies the themes of women, confinement and madness in these novels: Elizabeth Wurtzel?s Prozac Nation (1994), Susana Kaysen?s Girl, Interrupted (1994) and Kate Millett?s The Loony Bin Trip. The first chapter of the thesis is about the historical progress of feminist critical theory. The second chapter aims at explaining the relationship between woman and madness. The last three chapters are reserved for analyzing the novels. In these three semi-autobiographical novels, the distress of women, which is caused by society and family oppression, is analyzed. Besides, the effects of psychiatric tradition and its cure methods on women are studied.