Deneysel diyabet oluşturulmuş rat böbreğinde tarçın ekstratının toll-like reseptör 4 (TLR4) ekspresyonuna ve mast hücrelerinin sayısal dağılımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cinnamon extract on toll-like receptor 4 (TLR4) expression and numerical distribution of mast cells in the experimental diabetic rat kidney
- Tez No: 727472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarihi 4000 yıl öncesine dayanan tarçın geleneksel olarak kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. İçeriğinde bulunan fenolik bileşiklerinden dolayı tarçın doğal bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Tarçının yapısında bulunan etken maddelerin insülin benzeri etki gösterebildiği ve insülin reseptörlerinin uyarılmalarını arttırarak insülin direncini azalttığı bilinmektedir. Diabetes mellitus (DM), vücudun insülin üretememesi, insülinin etkisine direnç göstermesi veya her ikisinin birden neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Kemik iliğinden köken alan mast hücreleri (MH) sindirim, deri ve solunum sistemi gibi vücudun dış ortamla ilişkide bulunduğu yabancı maddelerin vücuda girebileceği yerlerde daha fazla bulunurlar. MH ler fiziksel faktörler, immünolojik faktörler ve nörojenik faktörler tarafından uyarıldıklarında granül içeriklerini boşaltarak aktive olabilirler. Bu çalışmanın amacı tarçının diyabetli rat böbreğinde MH sayısı ve TLR4 ekspresyonuna etkisini araştırmaktır. Çalışmada 32 adet Albino-Wistar ırkı erkek ratlar 4 gruba ayrıldı: kontrol, diyabet, tarçın ve diyabet + tarçın (n=8). Diyabet ve diyabet + tarçın grubunda yer alan ratlarda streptozotosin ile diyabet modeli oluşturuldu, tarçın (0.5 mg/kg) ve diyabet + tarçın grubundaki ratlara ise 14 gün boyunca tarçın ekstratı verildi. Kontrol grubundaki ratlara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. MH sayısında en yüksek artış diyabet grubunda bulundu. Tarçının böbrek dokusunda MH sayısında artışa neden olduğu gözlenirken, diyabet + tarçın uygulanmış grupta MH sayısında anlamlı bir azalma olduğu tespit edildi. Kontrol grubu ile deney grupları arasında TLR4 immünreaktivitesinin lokalizasyonunda bir farklılık yoktu. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında en yüksek TLR4 immünreaktivitesi diyabet grubunda gözlendi. Çalışmamızda dikkat çeken bir diğer bulgu ise tarçının böbrek dokusunda TLR4 ekspresyonunu arttırdığı ve diyabet grubunda artmış TLR4 immunreaktivitesini azalttığıdır. Diyabet oluşturulmuş ve tarçın verilmiş gruplarda MH sayısında ve TLR4 ekspresyonunda artış görülmüştür. Bu sinerjik artış tarçının çeşitli hastalıkların olası doku hasarlarını önlemek ve ayrıca immun sistemi desteklemek için kullanılabileceğini varsaymamıza neden olmuştur. Sonuç olarak tarçının diyabette dolaylı olarak iyileştirici etkilerinin yanında hücre ve sitokinleri düzenleyebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinnamon is a traditional herbal remedy with a history dating back 4000 years. Because of its phenolic components, cinnamon has a natural antioxidant capability. It is known that the active ingredients in cinnamon can have an insulin-like effect and reduce insulin resistance by increasing the stimulation of insulin receptors. Diabetes mellitus (DM) is a chronic metabolic disease characterized by high blood sugar levels caused by the body's inability to produce insulin, resistance to the action of insulin, or both. Mast cells (MC) originating from the bone marrow are more common in the digestive, skin, and respiratory systems, where foreign substances that the body is in contact with can enter the body. MCs can be activated by emptying their granule contents when stimulated by physical, immunological, or neurogenic stimuli. The aim of this study was to investigate the effect of cinnamon on MH count and TLR4 expression in the kidney of rats with diabetes. In the study, 32 male Albino-Wistar rats were divided into four groups: control, diabetic, cinnamon, and diabetic + cinnamon (n=8). The diabetic model was induced by streptozotocin in all rats in the diabetic and diabetic + cinnamon groups, while cinnamon extract (0.5 mg/kg) was given to all rats in the cinnamon and diabetic + cinnamon groups for 14 days. The rats in the control group were given no treatment. The highest increase in the number of MH was found in the diabetic group. While it was observed that cinnamon caused an increase in the number of MH in the kidney tissue, there was a significant decrease in the number of MH in the diabetic + cinnamon group. There was no difference in the localization of TLR4 immunoreactivity between control and experimental groups. When compared to the control group, the highest TLR4 immunoreactivity was observed in the diabetic group. Another remarkable finding in our study is that cinnamon increased TLR4 expression in the kidney tissue and decreased the elevated TLR4 immunoreactivity in the diabetic group. There was an increase in the number of MH and TLR4 expression in the diabetic and cinnamon groups. This synergetic increase has led us to assume that cinnamon can be used to prevent possible tissue damage in various diseases and also to support the immune system. As a result, it has been determined that cinnamon can regulate cells and cytokines in addition to its indirect healing effects in diabetes.