İnternetten elde edilen enformasyon sonuçlarının kalitelerinin değerlendirilmesi: Yeni bir kalite ölçüt modeli
The evaluation of the quality of consequences of information recevied through internet: A suggestion for a new model
- Tez No: 280349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İÇİN AKÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
İnternet üzerinden elde edilen enformasyon kalitesinin belirsizliği bu alanda çalışan araştırmacılar tarafından günümüzün en önemli problemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İnternet kullanıcıları kontrolü çok zor olan bu sanal ortamda genellikle yalnız kalırlar ve pek çoğu bu aracı bilinçsizce kullanmaktadırlar. Sanal ortam taşıdığı benzersiz özellikler dolayısıyla herkesin serbestçe ulaşabildiği ve istediği her türlü veriyi aktarabildiği bir alan olduğundan buradaki mevcut verilerin kaliteli ve güvenilir olduğunu söylemek çok zordur. Bu sebeple özellikle bu konuda bilinçli ve bilgili olmayan kullanıcılar açısından bu kontrolsüzlük ciddi bir tehdit unsuru olarak göze çarpmaktadır. Bir internet kullanıcısının yaptığı konu araştırması sonrasında ulaşmayı beklediği bilgi yerine tamamen alakasız sonuçlarla karşılaşması çok olasıdır. Bu tez çalışması bu problemin çözümüne yönelik bir yöntem önermek amacıyla yazılmıştır. Dünyadaki mevcut çalışmalardaki internet sitesi kalite ölçümleme modellemeleri incelendiğinde bu konuda çeşitli eksiklikler olduğu görülmüş ve yeni bir ölçüt modeli oluşturma ihtiyacı olunduğu sonucuna varılmıştır.Buradan hareketle tezin birinci bölümünde bu alanda yapılmış diğer ilgili çalışmalar incelenerek bunlar tarafından oluşturulan kalite modelleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise mevcut kalite modellerinde görülen eksiklikler dikkate alınarak yeni ve kapsayıcı bir kalite ölçüt modeli ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise oluşturulan yeni kalite ölçüt modeli kullanılarak belli sayıda internet sitesi seçilip, nitelikleri çeşitli başlıklar altında kategorilendirilerek belirlenmiş, bu nitelikler değerlendirilerek sitelerin hem kategorik olarak belli bir başlık altındaki kalite miktarı hem de genel toplam kalite oranı belirlenmeye çalışılmış, buradan hareketle bu sitelerin ve tüm sanal ortamın genel kalitesi hakkında çıkarsamalara varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ambiguity of the quality of information received from internet is accepted to be one of the major problems by the researchers working in this field. The users of internet are mostly alone and use this means which is quiet difficult to control uncounsciously. Because virtual media, due to its features, is an ambiance where everybody can reach freely and disseminate every type of data, it is difficult to assert that the data here is qualified and reliable. It can be said that this lack of control is a threat for unconcious and uninformed users. It is higly possible for a user to reach totally irrelevant results than the information expected to be reached. This dessertation is written to suggest a method for the solution of this problem. As the website quality measurement models are probed, imperfections and absences are observed and a new measurement model is thought to be necessary.The first part of the thesis probes previous studies and quality models on this field. Second part attempts to introduce a new and comprehensive quality measure model, taking into account the imperfections of the other models. The third and the last part of the thesis attempts to explore the quality of the virtual media by analysing a sample of websites under selected categories. This analysis determines the quantity of qualification under a title categorically and the quantity of qualification in the general sum total.