Alevi topluluk kültürünün biçimlendirilmesinde televizyonun rolü
The role of television in modifying Alevi community culture
- Tez No: 280357
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
1980'den sonra küreselleşme, teknolojik gelişmeler, kimlik politikalarının yükselişi, dinin dönüşü, özel kanalların açılması vb. ulus kültür içindeki alt kültürlerin kendini ifade etme olanağını bulmasında etkili olmuştur. Bu dönemde Aleviliğin kamusal alandaki görünürlüğü artmış, Aleviler inanç kimlikleri üzerinden devletten taleplerde bulunmaya başlamışlardır.Bu dönemde gerek örgüt medyasının gerekse ana akım medyanın görünürlüğü artan Alevilik üzerinde inşa süreci başlamıştır. Böylece ortaya postmodern dönemde arkaik alanın farklı okumalarıyla çeşitli temsiller çıkınca bu temsillerin kendisi de bu süreçte tartışmaya açılmıştır. Özellikle televizyondaki muharrem yayınları bu inşa sürecinin açıkça görüldüğü bir dönemi oluşturmaktadır. Bu çerçeve doğrultusunda bu araştırmanın amacı televizyondaki Alevilik temsillerini incelemektir.Araştırmanının örneklemi için 29.12.2008-27.01.2009 tarihleri arasında kalan muharrem ayı yayınları seçilmiştir. Bu amaçla devletin duruşunu ortaya koymak için TRT, Aleviliğe farklı yaklaşan örgütlerin duruşunu ortaya koymak için ise Cem TV ve Yol TV'nin muharrem ayı yayınları içinden Alevilere ya da Aleviliğe yönelik olarak programlar incelenmiştir.Farklı duruşlara sahip bu kanallarda görülmüştür ki Alevilik kanalın sahip olduğu ideoloji ile biçimlendirilmekte ve yeniden üretilmektedir. Böylece ortaya çıkan her temsil Aleviliği yeniden üretirken arkaik alandan bir adım daha uzaklaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
After 1980, with the globalisation, technological innovations, rising of the identity culture, return of the religion, opening the commercial channels effect the expression of the subcultures under the nation culture. In this term, visible of the Alevisim in the puclic area has rised and Alevis ask for religional requests from state.In this term, building of the Alevisim in the both of the media of Alevi organizations and the main stream media with rising identiy of Alevisim. So, in postmodern term, emerge with the different reading of archaic area, these represantations themselves are argued. Especially programs in the muharrem month can indicate the building process. This study has aimed to investigates to represanttaions of Alevism in the television.Sample of the analysis consist of the muharrem programs between 29.12.2008-27.01.2009. So TRT was choosen for the showing state approach and Cem TV and Yol TV were choosen for showing the different Alevi organizations approach.This cahannels that has got different approach shows us Alevism shape and reproduce with the ideology of the channels. Therefore every representation of the channel While the reproducing of Alevism, it is getting away one more step from the archaic area.