Alternatif düşünme stratejilerinin desteklenmesi programının okul öncesi çocuklarının sosyal becerileri üzerinde etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of promoting alternative thinking strategies (PATHS) curriculum on preschool children?s social skills
- Tez No: 280356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİRE OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada, Alternatif Düşünme Stratejilerinin Desteklenmesi- Okulöncesi programının okul öncesi çocuklarının sosyal becerileri üzerinde etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Anaokullarının 5?6 yaş sınıflarına devam eden tam gün eğitim alan öğrenciler ve öğretmenleri örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışmada toplam 95 çocuk ve 7 öğretmen yer almıştır. Ön test-müdahale-son test düzeninde yürütülen çalışmada çocukların sosyal ve duygusal yeterliliklerini değerlendirmek amacıyla, Alternatif Düşünme Stratejilerinin Desteklenmesi-Okulöncesi Değerlendirme Seti, Head Start Yeterlilik Ölçeği (Öğretmen Versiyonu) ve Kusche Duygu Envanteri kullanılmıştır. Çocukların ve öğretmenlerin sınıf içindeki davranışlarını değerlendirmek için ise, Öğretim Stili Değerlendirme Ölçeği ve Sınıf Ortamı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Analizler sonucunda ADSD-Okulöncesi programının deney grubundaki çocukların dikkat/konsantrasyon becerilerini ve sosyal duygusal yeterliliklerini anlamlı düzeyde attırdığı görülmektedir. Bir diğer bulguda ise ADSD-Okulöncesi programının çocukların saldırganlık/yıkıcı davranışlarını anlamlı derecede azalttığı ortaya çıkmıştır. Deney grubundaki çocukların sınıf kurallarına uyumu, iletişim, işbirliği ve problem çözme becerilerinde kontrol grubuna göre anlamlı derece artış gözlenmiştir. Deney grubundaki öğretmenlerin, disiplin, duygusal destek, sosyal farkındalık, problemleri önleme ve problem çözme becerilerinde de anlamlı derecede artış olduğu belirtilmiştir. ADSD-Okulöncesi programının, kontrol ve deney grubundaki çocukların duygu kelime dağarcığı seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Bu bulguların yanında öğretmenler ADSD Okulöncesi programından memnun olduklarını ve uygulamaya devam etmek istediklerini belirtmişlerdir. Özetle çalışma sonunda elde edilen bulgular, ADSD-Okulöncesi Programının çocukların sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmede etkili bir müdahale programı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of Promoting Alternative Thinking Strategies (PATHS)- Preschool Curriculum on Preschool Children?s Social Skills. The six yeras old children (N= 95) attending university preschool full-time and their teachers (N=7) were included in participant group in İzmir. The preventive intervention program, Promoting Alternative Thinking Strategies (PATHS) ?Preschool Curriculum, was translated and adapted from English for use with Turkish children and their children. with a pretest-intervention-posttest desisgn, data ewas collected through Promoting Alternative Thinking Strategies Preschool Evaluation Kit, Kusche Emotional Inventory, Head Start Competence Scale?Teacher Version, Teaching Style Rating Scale, Classroom Atmosphere Rating Scale. The evaluation findings indicated that (i) the training effects were large for increasing concentration and attention skills and social emotional competence; (ii) reducing aggression and distruptive behaviors; (iii) no significant intervention effects could be detected on any emotion knowledge skills. However, as compared to the control group, it was found that (iv) the intervention improved the level of children?s compliance, cooperation, problem solving, feeling expression and (v) the level of teachers? discipline strategies, emotional support, problem solving, and preventing misbehavior. Additionally, the teachers in the intervention group stated that they were satisfied of the intervention implementation and they were willing to conduct the intervention next year. At the end of the study, it was found that PATHS-Preschool was an effective program in terms of improvement of children?s social emotional competence and to lay groundwork for a comprehensive evaluation of the program as a preventive intervention for Turkish children.