Televizyon reklamlarında korku kullanımı: Sigorta sektörü reklamlarına yönelik bir analiz
Use of fear in tv advertisements: An analysis towards insurance sector advertisements
- Tez No: 280364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNEM YEYGEL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Rekabetin kıran kırana bir meydan savaşına dönüştüğü günümüz pazarlarında işletmeler, hedef kitleleri üzerinde tutum ve davranış değişikliği yaratabilmek için neredeyse tüm kitle iletişim biçimlerinden faydalanmaktadır. Bir kitle iletişim biçimi olarak reklam da hedef kitlelerin ikna edilmesi sürecinde kilit rol üstlenmektedirDünyada ve Türkiye'de meydana gelen ekonomik, teknolojik ve toplumsal gelişmelere paralel olarak yaşanan rekabet üstünlüğü mücadelesinde sıklaşan reklam frekansları, bireylerin günlük yaşamlarında binlerce reklam iletisi ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Böyle bir pazar ortamı da tüketicilerin tutum ve davranışlarını değiştirme noktasında ikna ediciliği zorlaştırmaktadır.Reklamın ikna ediciliğinin başarı kriteri haline geldiği günümüzde, reklam uzmanlarının tüketicileri ikna edebilmek amacıyla, ürün/marka ve hedef kitle özelliklerini de göz önüne alarak, baştan çıkarıcı, şaşırtan, bazen güldüren bazen de korkutan çeşitli reklam içeriklerini kullandıkları söylenebilmektedir. Bu reklam içeriklerinin en önemlilerinden biri de şüphesiz korkudur.Binlerce yıldır var olan, gerek içgüdüsel gerekse kişi veya gruplar tarafından yaratılan korkuların ikna amaçlı kullanımı, devlet yönetimlerinden, pazarlama çabalarına kadar pek çok alana yayılmış, sayısız ürün ve sosyal amaçlı reklam kampanyasında ikna unsuru olara kullanılmıştır. Bu bağlamda ?Televizyon Reklamlarında Korku Kullanımı ? Sigorta Sektörü Reklamlarına Yönelik Bir Analiz? adını taşıyan bu tez çalışmasında, reklam ve korkuya ilişkin ayrıntılı incelemelerin ardından, reklamlarda ikna unsuru olarak korku kullanımı üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışmanın son bölümünde göstergebilimsel çözümleme yönteminden yararlanılarak, Türk sigorta sektörü üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda; ?şirketlerin yıllık fon tutarları ve poliçe üretim miktarları? göz önüne alınması suretiyle Anadolu Sigorta A.Ş. ve Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.'ye ait 2008 ve 2010 yılları arasında yayınlanan televizyon reklamları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business enterprises in today?s markets in which competition has turned into a severe battle make use of almost all means of mass communication to be able to create attitude and behavior changes on the target group of people. Advertisement, as a means of mass communication, assumes key role in the process of convincing the target group of people.Due to economical, technological and social advancements in Turkey and the rest of World, advertisement frequencies have increased in the struggle of competition dominance and consequently, these advertisement frequencies cause individuals to confront thousands of advertisement messages in their daily lives. Such market conditions make it harder to persuade consumers to change their attitudes and behaviors.In today?s world where the persuasiveness of an advertisement is considered as a success criterion, it can be said that advertisement experts use seductive, surprising, sometimes amusing or frightening ad contents to convince customers taking product/brand and the properties of the target group into account. One of the most significant ad contents is surely fear.Use of fear as a persuasion method which is utilized both instinctively and created by individuals or groups of people has been spread to many areas, government administration to marketing and it has been used as an element of persuasion for countless products and social advertisement campaigns. In this context, this thesis named ?Use of Fear in TV Advertisements ? An Analysis Towards Insurance Sector Advertisements? focuses on the use of fear as a persuasion element in advertisements after detailed examinations about advertisement and fear. Besides in the last part of the study, making use of semiotic analysis method, in line with previous research on Turkish insurance sector, TV advertisements of Anadolu Sigorta JSC and Anadolu Hayat Emeklilik JSC broadcasted between the years 2008 and 2010 have been analyzed taking ?annual fund sums of companies and policy production amounts? into consideration.