157 numaralı Ayntâb Şer'îyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (h.1316-317/m.1898-1899; sahîfe 1-134)
The transcription and the evaluation of the Ayntâb Şer?iyye Registry, number 157 (ah.1316-317/ad.1898-1899; page 1-134)
  1. Tez No: 280382
  2. Yazar: MUSTAFA CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL PEKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Osmanlı Devleti'ni anlamak ve anlamlandırmak adına önemli bir rol üstlenen belge türlerinden birisi de hiç şüphesiz şer'iyye sicilleridir. Bu belgeler, Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri, hukuki, iktisâdi, dini ve idari müesseseleri gibi birçok alanda çok değerli bilgiler içermektedir. Tezimizin temelini teşkil eden 157 Numaralı Ayntâb Şer'iyye Sicili de H. Cemaziye'l-evvel 1316 / M. Ekim 1898 tarihinden H. Cemaziye'l-âhir 1317 / M. Ekim 1899 tarihleri arasındaki bir yıllık zaman dilimini kapsamakta olup; Osmanlı hukuki yapısının yanı sıra bu dönem Ayntâb'ındaki idari, dini, sosyal, kültürel, iktisadi, askeri ve eğitimsel yapıya ışık tutabilecek bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
One sort of documents undertaking in understanding and making sense of The Ottoman Empire is undoubtedly The registries of Şer?iyye. These documents include much valuable information in areas such as military, legal, economic, religion and administrative institutions of Ottoman Empire. Ayntâb Şer?iyye Registry number 157,constituting the main basis of my thesis, covers a period of one year?s time between the dates of AH. Cemaziye?l-evvel 1316 / AD. October 1898 and AH. Cemaziye?l-âhir 1317 / AD. October 1899 and also includes information which can enlighten the administrative, religious, social, cultural, economic, military and educational constitutions along with the legal structures of Ottoman in Ayntâb