Etkinlik tasarım prensipleri çerçevesinde 7. sınıf matematik ders kitabı etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the 7th grade mathematic textbook activities within the framework of principles of activity design
- Tez No: 280395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde ilköğretim 7. Sınıf Matematik ders kitabındaki etkinliklerin etkinlik tasarım prensipleri çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen araştırmada doküman incelemesi yoluyla Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları'nın 2009 tarihli 7. Sınıf için hazırlamış olduğu ?Matematik Ders Kitabı?ndaki 90 adet etkinlik incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniği benimsenmiştir. Araştırma sonucunda ders kitabında yer alan etkinliklerin genel olarak etkinliğin amacı, öğrencilerin ön bilgileri, kullanılacak araç-gereçler, öğretmen-öğrenci rolleri ve ölçme ve değerlendirme gibi etkinlik tasarım prensiplerine dikkat edilerek tasarlandığı görülmüştür. Ancak bunun yanında etkinlik tasarımında önem arz eden sınıf yönetimi, etkinliğin birden fazla başlangıç noktasına sahip olması ve öğrenci zorluk ve yanılgıları gibi tasarım prensiplerine yeterince dikkat edilmediği görülmüştür. Yeni program kapsamında öğretim alanlarının etkinliklerle zenginleştirilip öğrenmelerin daha anlamlı ve kalıcı olması hedeflenmektedir. Dolayısıyla ders kitabında yer alan etkinliklerin etkinlik tasarım prensipleri göz önünde bulundurularak hazırlanması, etkinlikler yardımıyla gerçekleştirilen öğretimin kalitesini artırıp öğrenmelerin daha anlamlı ve daha kalıcı olmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis is aimed to evaluate the activities included in the 7th grade mathematics textbook in terms of activity design principles. 90 activities in the textbook which was published by Ministry of National Education in 2009 for 7th grades examined through documentary analysis. For data analysis descriptive analysis was conducted. According to the result of this study, it was determined that activities in the textbook was generally designed compatible with some principles such as aim of activity, prior knowledge, required materials, the roles of student, assessment and evaluation. However, it was determined that classroom management, multiple start point and student misconceptions and difficulties which are important in activity design were not considered adequately. In the new national curriculum it is aimed that learning areas to be enriched with activities. Therefore, activities in the textbooks which are designed according to all activity design principles will increase quality of learning, and contribute meaningful learning.