Tarım ve hayvancılık etrafında gelişen folkor pratikleri Osmaniye örneği
The practices folklore around the depoloving agriculture and livestock: Osmaniye as an example
  1. Tez No: 280411
  2. Yazar: AHMET SARPKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tarımın ve Hayvancılığın, toplum yapımızdaki yeri ve önemi, tartışılmaz bir gerçektir. Bu yüzdendir ki; toplumu var eden değerlerin teşekkülünde; hayatı anlama ve yorumlamada, bu yapının etkisinin, boyutlarını ve dünyayı algılamadaki geçerliliği göstermesi bakımından, işlediğimiz konunun önemi tartışma götürmez bir realitedir. Lakin her konuda olduğu gibi; toplumdaki değişimlerin önüne geçmenin imkânı yoktur. Ama bu değişimler ve dönüşümlerde neleri kaybettik? Neleri dönüştürdük ve dönüştürdüklerimize; hayatımızda uygulama alanı verdik mi? İşte bunların peşinden giderken; eskiyle yeniyi, birleştikleri noktalardan, ayrıştıkları noktalara kadar, sebep ve sonuçlarıyla kitabımıza aktarmayı görev bildik. Doğrudan sahaya inerek, birebir yapılan çalışmalarla ve bu alanda yazılmış eserlerden yararlanmak suretiyle; kültürel sürekliliğin izlerini sürerek, kültürde ölmezliğin, kültür değişimindeki var oluşunu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The place and importance of agriculture and animal husbandary is an undisputable value in our society. Thats why with the formation of these values that form the society, the importance of subject matter in understanding and interprating life, in respect to the validity of the dimensions of this constitutions impact on comprehending the world is a beyond dispute reality. However, as every issue, it is impossible to be ahead of the social changes. But what have been lost with these changes, what have changed and, have these transformations and changes been aplicated to the real life. I felt it my mission to include old and new in my book with reasons and consequences, in what ways they are different or common. Being active in the process, with self studies, utilizing from the works written in this field and following the signs of cultural continuity. I set forth the immortality of culture.