Factors affecting the implementation of livestock policy in Chad
Çad'da hayvancılık politikasının uygulanmasını etkileyen faktörler
- Tez No: 569863
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Ziraat, Public Administration, Political Science, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Hayvancılık, Çad'ın gelişmekte olan bir ülke olarak önemli bir ekonomik bileşenidir. Petrol sektöründen sonra genel olarak ülkenin GSYİH'sini paylaşmaktadır. Önemine rağmen, bu sektör bir takım kısıtlamalarla karşı karşıya. Bu kısıtlamaları araştırmak için, bu çalışma hayvancılık politikasını etkileyen faktörler araştırıldı. Çad'daki hayvancılık sektöründeki iyileşmenin, Hükümet tarafından halihazırda ele alınan politika kısıtlamalarından etkilendiği varsayılmaktadır. Bu çalışmanın belirli bir araştırma amacı Çad'da hayvancılık politikasının uygulamadaki zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini analiz etmektir; hayvancılık politikası uygulamasını incelemenin yanı sıra. Bu araştırmada kullanılan yöntem hem niteliksel hem de nicelikseldir ve birincil ve ikincil olmak üzere iki veri kaynağına dayanır. Hayvancılık politikasının uygulanmasına ilişkin temel veriler, hayvancılık politikasının uygulanmasını etkileyen parametreleri belirlemek için hayvancılık ve paydaşlık bakanlığında çalışan kamu görevlilerine yönelik anketler kullanılarak bir anket kullanılarak toplanmıştır. Anket sonuçları, hem nicel hem de nitel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, nicel betimsel analizin sonucuna dayandı. İstatistikler, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) programı ile yürütülen analiz sonrası demografik özelliklerin ve çalışma faktörlerinin bir özetini ve açıklamasını verir. Açık uçlu soruların sonucu nitel analizde tartışılmış ve cevaplayıcılardan her birinin en önemli üçünü seçmelerini istemek için ek sorular eklenmiştir. nitel analiz. Analizlerin sonuçları, araştırmanın nitel kısmından gelen yanıtlar, ilgili çalışmaların sonuçları ve araştırma bulgularına genel bir bakış açısı sağlamak için Çad Hayvancılık Dairesi'nden gelen hayvancılık istatistik verileriyle daha da doğrulanmıştır. Ortalama ve frekans dağılımı gibi tanımlayıcı istatistikler de kullanılmıştır. Bu araştırmanın ana bulguları, hayvancılık geliştirme politikasının dört faktörden etkilendiğini göstermiştir: hayvancılık verimlilik sistemleri; ekonomik çevre; kamu yönetimi ve yönetişim; ve insan kaynakları geliştirme politikasının yönetimi. Çalışmanın sonuçları, hayvancılık üretim sistemindeki faktörler arasında, hayvancılık politikasına etkileri bakımından, geniş üreme sistemleri bulunduğunu; hayvan sağlığı sorunları; ve veteriner eczanesi. Ekonomik ortamda, faktörler mezbaha modernizasyonunun eksikliğidir; hayvan pazarı sistemlerinin modernizasyonunun eksikliği; hayvan ticareti pazarlama sistemlerinin eksikliği; ve önceliklendirme hayvancılık bütçesi eksikliği. Kamu yönetiminde ve yönetişimde tanımlanan faktörler, önceliklendirme yapan hayvancılık politikasının eksikliğidir; uygunsuz proje yönetimi; stratejik yönetim kapasitesi eksikliği; ve kapasite geliştirme yönetiminin eksikliği. İnsan kaynaklarının geliştirilmesi ve politikasının yönetiminde, etkileyici faktörler, esas sistem ilkelerinin uygulanmasının eksikliğidir; yöneticilerin değerlendirilmemesi; ve eğitim ve uzatma eksikliği. Öneriler, proje yönetimini geliştirmek için politika oluşturma ve uygulamada yer alan kurumlar arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla dört faktör etrafında sunulmuştur; Hayvancılık politikasını, ekonomik perspektifi içeren kapsamlı bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir sorun olarak ele almak; Gelişen bir sistem olarak hayvancılık politikası vizyonunu modernize etmek. Bu tavsiyeler, hayvancılık politikasının daha fazla uygulanmasını ilgilendirmekte ve merkezi hükümetin ülke genelinde izlenmesi mümkün olan hayvancılık politikasındaki stratejisine atıfta bulunmaktadır. Ancak, bu önerilerin hepsi çok önemlidir, ancak bazıları kısa, orta ve uzun vadede yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Livestock is an important economic component of Chad as a developing country. It shares in overall country's GDP after the oil sector. In spite of its importance, this sector is facing a number of constraints. In order to explore those constraints, this study was investigated the factors that impact the livestock policy. It is hypothesized that the improvement of the livestock sector in Chad is affected by the policy constraints, already being addressed by the Government. A specified research objective of this study is to analyse the weaknesses and the strengths of livestock policy implementation in Chad; as well as to examine livestock policy implementation. The method used in this research both qualitative and quantitative and is based on two sources of data, primary and secondary. The primary data on the implementation of livestock policy were collected by using a survey through the questionnaires addressed to the public officers working at the Ministry of livestock and stakeholders to identify the parameters influencing the implementation of livestock policy. The survey results were analysed by using both quantitative and qualitative methods of analyses. The study relied on the result of the quantitative descriptive analysis. The statistics give a summary and description of the demographic aspects and the study factors after analysis run with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) programme. The result of open-ended questions was discussed in qualitative analysis and additional questions were added to ask the respondents to select the most significant top three in each part of the three statement-questions each has five strong points and five weak points also were discussed in qualitative analysis. The results of the analyses were further substantiated by the responses from the qualitative part of the survey, by the results of related studies, and by livestock statistical data from the Department of the livestock of Chad to provide a general perspective on the research findings. Descriptive statistics such as mean and frequency distribution were also utilized. The main findings of this research showed that livestock development policy is influenced by four factors: livestock productivity systems; economic environment; public administration and Governance; and management of human resources development policy. The results of the study revealed that among the livestock production system factors in terms of their impact on livestock policy, there are extensive breeding systems; animal health issues; and veterinary pharmacy. In the economic environment, factors are lack of modernization of slaughterhouse; lack of modernization of livestock market systems; lack of livestock trade marketing systems; and lack of livestock budget prioritizing. In public administration and governance identified factors are lack of livestock policy prioritizing; inappropriate project management; lack of strategic management capacity; and lack of administration of the capacity building. And in management of human resources development and policy, the influencing factors are lack of application of the merit system principles; lack of evaluation of administrators; and lack of training and extension. The recommendations are presented around four factors, to improve project management strengthen the collaboration among the agencies involved in policy making and implementation; to address livestock policy as a complex problem which needs a comprehensive approach embracing economic perspective; to modernize vision of livestock policy as an evolving system. These recommendations concern the further implementation of livestock policy and refer to the strategy of the central government in livestock policy that could be pursued across the country. However, all of these recommendations are so important but some of them to be done in short, medium and long term.