Gaziantep geleneksel kültüründe evlenme
Gaziantep traditional marriage culture
  1. Tez No: 280428
  2. Yazar: SABİHA SEVAL KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğum, evlenme ve ölüm insan hayatındaki önemli geçiş dönemleridir. Bu geçiş dönemleri kendi arasında alt bölümlere ayrılmaktadır. Her toplum da bu bölümleri kendilerine göre uygulamaktadır. Gaziantep'te evlenmeyi konu alan bu çalışma da Gaziantep'te yaşayan insanların evlenme geçişi incelenmiştir. Gaziantep'te yaşayan insanların gelenekleri sürdürmeleri, evlenme şekilleri, düğünleri, nişan gelenekleri ve düğün öncesi ve sonrası gelenekleri anlatılmaya çalışılmıştır. Alan araştırmamızda görüşme, soru- anket yöntemiyle kaynak kişilerle görüşerek ve bu konu hakkındaki kaynak kitaplardan yararlanılmıştır. Çalışma sonunda da sonuç olarak Gaziantep halkının teknolojiye ayak uydurarak geleneklerinin değiştiğini ve evliliği kutsal sayıp, evliliğe çok büyük önem verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Birth, marriage and death, the transition periods are important in human life. These transition periods are divided into sub-sections of their own. Every society has, according to these sections applies to them. Gaziantep, Gaziantep, people living in a marriage the subject of marriage, this study also examined the transition. Continue the traditions of the people living in Gaziantep, marriage patterns, wedding, engagement and wedding traditions is explained by the pre-and post-customs. Field study interview, question-survey method of consultation with resource people and resource books on the subject were used. At the end of our study is still continued and the marriage of the sacred traditions of the people of Gaziantep are counted and a very great importance was given to marriage.