Gaziantep'te halk hekimliği (merkez)
Gaziantep folk medicine (central)
  1. Tez No: 280427
  2. Yazar: NURAY BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanoğlu hastalıklara karşı asırlardan beri çözüm arayışı içinde olmuştur. Hastalıkları tedavi ederken de elde ettiği bilgi ve tecrübeler sonucunda ?halk hekimliği? adı verilen kültürel yapı ortaya çıkmıştır. Gaziantep'te Türk halk hekimliğine dair pek çok uygulamaya rastlanmaktadır. İnsanlar her şekilde sağlığını korumak için değişik yöntemler uygulamışlardır. Geçmişten günümüze kadar Gaziantep halkı hastalıklarını halk hekimliği yöntemleriyle korumak ve sağaltmak için ocaklara, türbelere, aktarlara, kaplıcalara, kırık-çıkıkçılara başvurmaktadır. Günümüze yaklaşınca bitkisel unsurların kullanımı artmıştır. Bunun belki de en iyi göstergesi televizyon programlarındaki bitkilerle ilgili yayınların çoğalmasıdır. Halk hekimliğine başvuran kişilerin sosyal ve eğitim durumları farklıdır. Tıbbî açıdan çözüm bulamama, çareyi halk hekimliğinde arama, kültür, inanç gibi unsurlar insanları halk hekimliğine yöneltmiştir. Bu bağlamda da çalışmamız Gaziantep'teki halk hekimliğinde uygulanan uygulamaları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Humanbeing has tried to find solutions for illnesses for ages. As a result of the experiences from the treatmants, the cultural constituon called ?folk medicine? was born. In Gaziantep, you can see many applications related to Turkish folk medicine. People practised different applications in order to protect their health. From the past to the present, the society of Gaziantep has tried to find remedy for illnesses with the methods of public medicine and they have gone to tombs, spa, herb and spice sellers. At the present day, the usage of herbal products has increased. The very good indication of this may be the explasion of television programs related to herbs. The social and education state of people, who apply to folk medicine, is different. Such reasons as not being able to find a remedy from medicine, seeing the folk medicine as a remedy, culture or belief have directed people to folk medicine. In this context, our study has included the practises carried in folk medicine in Gaziantep.