Demir sülfat ve Fe-EDDHA (Squestrene 138 Fe) uygulamalarının şeftali yapraklarının makro element kapsamları üzerine etkisi
  1. Tez No: 28043
  2. Yazar: ZEYNAL TÜMSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. VAHAP KATKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
III ÖZ DEMİR SÜLFAT VE Fe-EDDHA ( SEQUESTRENE 138 Fe ) UYGULAMALARININ ŞEFTALİ YAPRAKLARININ MAKRO ELEMENT KAPSAMLARI ÜZERİNE ETKİSİ Bu araştırma, toprağa uygulanan demir sülfat ve Fe- EDDHA' nın, demir klorozundan etkilenen şeftali ağaçlarının makro element ( N, P, K, Ca ve Mg ) kapsamları üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Bursa yöresinde 3 şeftali bahçesi seçilmiş ve 1990 yılında topraklara demir sülfat 500 g ve 1000 g FeS04-7H20 / ağaç., Fe-EDDHA ( Sequestrene 138 Fe ) ise 100, 200 ve 300 g / ağaç düzeylerinde uygulanmıştır. Demir sülfat toprağa 10 kg ahır gübresi ile birlikte uygulanmıştır. Demir bileşiklerini uygulamadan önce şeftali bahçelerinden toprak örnekleri alınarak bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. 1990 ve 1991 yıllarının iki ayrı döneminde yaprak örnekleri alınarak toplam N, P, K, Ca ve Mg analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, yaprakların makro element kapsamlarının yeterli düzeyde olduğunu göstermiştir. Topraklara farklı düzeylerde uygulanan FeSU4.7M2Û ve Fe-EDDHA şeftali yapraklarının N, P, K, Ca ve Mg kapsamlarını azaltmıştır. Bu yönden Fe-EDDHA' nın daha etkili olduğu belirlenmiş olmakla birlikte, bu iki bileşiğin şeftali yapraklarının makro element kapsamlarını azaltıcı etkisi düzenli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF THE APPLICATION OF FERRO SULPHATE AND Fe-EDDHA ON MACRO 'ELEMENTS CONTENTS OF PEACH LEAVES This research was implemented to determine the effects of soil applied ferro sulphate and Fe-EDDHA on macro elements ( N, P. K, Ca and Mg ) contents of peach trees affected by iron chlorosis. For this purpose, three peach orchard was selected in Bursa Region. Ferro sulphate was applied to the soils at the rates of 500 g and 1000 g FeS04-7H20 per tree and Fe-EDDHA ( Sequestrene 138 Fe ) was applied at the rates of 100, 200 and 300 g per tree, in the year of 1990. Ferro sulphate was incorporated into the soils together with 10 kg FYM. Before the application of iron compounds, soil samples were collected and tested -for some chemical and physical properties. The leaf samples were taken at two stages in the years of 1990 and 1991, and analysed for total N, P, K, Ca and Mg. According to the results, macro elements contents of peach leaves were found to be adequate as compared to the critical values of these elements. The applications of FeS04.7H20 and Fe-EDDHA to the soils in different rates decreased the N, P, -K, Ca and Mg contents of the leaves of peach trees. Although Fe- EDDHA was found to be more effective than FeS04.7H20, the ettects o t tnese two compounds in decreasing macro elements contents of the leaves were not harmonious.