Bazı süs bitkileri sporlarının çimlendirilmesinde farklı çimlendirme ortamları ile ışık intensitesinin etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 28042
  2. Yazar: MURAT ZENCİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
50 6. ÖZET Bu araştırma 1991 - 1992 yıllarında Uludağ üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma Laboratuvarında yürütülmüştür. Saksı bitkisi olarak pazarlanan Adiantum capillus -veneris, Polypodium vulgare.Nephrolepis exal tata ve Asplenium scolopendrium spp.scolopendrium'un sporları petri kaplarına yerleştirilen Uç farklı ortam(l. Turba yosunu, 2. Yaprak çUrUntüsü, 3. Turba yosunu(l/2) + Yanmış ahır gübresi (1/2) ) içerisine eki İmiştir. Petri kapları 24 saat süreyle ışık vermek üzere 1000 ve 500 lux ışık intensi tesine ayarlanmış iklim dolabı içerisine yerleştirilmiş ve ortam sıcaklığı 23 ± 1°C ye »nispi nemi % 85-95 arasına ayarlanmıştır. Çalışma süresince farklı türlerde spor ekiminden çimlenme ve protallus oluşumuna kadar geçen gün sayıları saptanmıştır. Buna göre ; 1. Farklı eğrelti türlerinde spor ekiminden çimlenme ve protallus oluşumuna kadar geçen gün sayılarının farklı olduğu bel irlenmiştir.En kısa sürede çimlenme ve protallus oluşumu Adiantum capillus -vener i s ' de, en uzun sürede ise Nephrolepis exaltata' da saptanmıştır. 2. Spor çimlenmesi ve protallus oluşum süreleri üzerine farklı ortamların etkileri farklı olmuştur. Spor çimlenmesi ve protallus oluşumu en kısa Turba yosununda,.en uzun ise Turba yosunu(l/2) + Yanmış ahır gübresi(l/2) karışımında meydana gelmiştir. 3. Farklı ışık intensiteleri spor çimlenmesi ve protallus oluşumu üzerine farklı etki yapmıştır. En kısa sürede çimlenme ve prothallus oluşumu 1000 lux ışık intensitesi altında meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
51 7. SUMMARY A RESEARCH ON THE EFFECTS OF DIFFERENT MEDIA AND LIGHT INTENSITIES ON SPORE GERMINATION IN SOME ORNAMENTAL PLANTS This research was conducted in the Research Laboratory " of Department of Horticulture, in Faculty of Agriculture of Uludağ University. The spores of Adiantum capi 1 lus veneris, Poly podium vulqare, Nephrolepis exaltata, Asp Ten i urn scolopendrium spp.scolopendrium were sown into petri dishes containing three different media (l.Peat moss, 2. Leaf mold, 3. Peat moss(l/2) + Fermented farmyard manure (1/2). They were placed into an incubator which had two separate cells adjusted to 1000 and 500 lux light intensities giving 24 hours-long i llumination;and the ambient temparature was adjusted to 23 ± 1°C and the relative humidity to 85-95 %. Number of days from spore sowing to germination and prothallus formation were determined in different species during the study. Thus, the results obtained can be summarized as follows: 1. The number of days from spore sowing to germination and prothallus formation varied among different fern s pp. The earliest germination and prothallus formation were determined in Adiantum capi 1 lus-veneris and the latest in Nephrolepis exaltata. 2. Different media had different effects on the period of spore germination and prothallus formation. The earliest spore germination and prothallus formation were observed in peat moss, and the latest in the mixture of peat moss(l/2) + fermented farmyard manure(l/2).52 3. Different light intensities had different effects on spore germination and prothallus formation. The earliest spore germination and prothallus formation were occured under a light intensity of 1000 lux.