Ergin çekirdeksizi üzüm çeşidinde farklı demir uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of different iron applications on yield and quality of ergin çekirdeksizi grape variety
  1. Tez No: 658418
  2. Yazar: TUĞÇE YANPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Mersin ili Akdeniz ilçesi Yanpar köyünde Ergin Çekirdeksiz üzüm çeşidi ile kurulu, zaman zaman demir eksikliği görülen bir üretici bağında yürütülmüştür. Çalışmada, Fe-EDDHA (Demir-Etilendiamin-di (o-hidroksifenil asetik asit) ve FeSO4 (Demir sülfat) gübrelerinin damlama ve enjeksiyon yöntemleri ile asmanın taç izdüşümüne gelecek şekilde her uygulama döneminde her bir bitkiye 30 g omca-1 ve 50 g omca-1 konsantrasyonda uygulanmasının etkileri incelenmiştir. Sulanan ve sulanmayan olmak üzere iki kontrol grubu oluşturulmuştur. Uygulamalar FeSO4 için gözlerin kabarmasından önce, çiçeklenmeden önce ve tane tutumunda olmak üzere üç; Fe-EDDHA için ise çiçeklenmeden önce ve tane tutumunda olmak üzere iki farklı dönemde yapılmıştır. Sonuçta asma başına verilen miktarlar, FeSO4 bileşiğinde toplam 90g ve 150g; FeEDDHA bileşiğinde ise toplam 60g ve 100g olmuştur. Çalışma sonucunda farklı Fe formlarının verim ve salkım özellikleri üzerine etkisinin önemli olmadığı tespit edilmiş olup, demir formlarının uygulanma şekli bakımından en yüksek verim ve salkım ağırlığı değerleri enjeksiyon30g uygulamasından alınmıştır. Yapraklardaki azot konsantrasyonu üzerine Fe-EDDHA'nın, FeSO4 gübresinden daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum için demir formu ve uygulama şekli etkisi önemli bulunmamıştır. Demir formu ve uygulama şeklinin mikro elementler açısından etkisi incelendiğinde sadece demir için önemli bulunmuş olup, Fe-EDDHA gübresinin FeSO4 gübresinden daha etkili olduğu belirlenmiştir. Kloroz, sadece kontrol gruplarındaki bazı yapraklarda kaydedilmiştir. Sonuç olarak, toprağa demir uygulanmasının (FeSO4 ve FeEDDHA) üzüm verimi, salkım ağırlığı ve tane büyüklüğü ile klorozun önlenmesinde bir miktar iyileşme sağladığı görülmüştür. Sağlıklı öneriler için, konuyla ilgili çalışmaların sürdürülerek biriken etkinin değerlendirilmesinde yarar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a high content of lime in the Mediterranean region as well as in the majority of Turkey's soils; it may also lead to problems in the vineyards of iron chlorosis. This study was conducted in a vineyard established with Ergin Çekirdeksizi grape variety in Yanpar village of Mediterranean district of Mersin province. The study was carried out in a private vineyard where iron deficiency was found from time to time. The effect of the dripping and the injection methods of Fe-EDDHA (Ferrous-ethylene diamin-di (o-hydroxy phenyl acetic acid) and FeSO4 (Ferrous sulphate) fertilizers applied in the canopy side of the grapevine in every application period as 30 g of vine-1 and 50g of vine-1 for every each of the plants were examined. Two control groups were formed as irrigated and nonirrigated. Applications for FeSO4 were done in three different periods as before bud burst, before flowering and in the berry setting; and for Fe-EDDHA, applications were carried out in two different periods as before flowering and in the berry setting. As a result, the amounts given per vine were 90g and 150g for FeSO4 and 60g and 100g for FeEDDHA. As a result of the study, the effects of different Fe types on grape yield and cluster were also not significant. In terms of iron forms application methods, the highest yield and cluster weight values of the grapes were taken from the injection30g. Fe-EDDHA's effect on the nitrogen concentration of the leaves was more effective than FeSO4 fertilizer does. Iron types and the application method for phosphorus, potassium, calcium and magnesium were found not significant. The effects of Fe types and application methods were significant only in Fe element among the micro elements examined in the study and in terms of iron, Fe-EDDHA fertilizer was found more effective than FeSO4 fertilizer. Chlorosis was recorded on some of the vine leaves in the control groups. As a result, it was observed that iron application (FeSO4 and FeEDDHA) to the soil provided some improvement on grape yield, cluster weight and berry size and prevention of chlorosis. For better suggestions, it will be beneficial to continue the studies on the subject and evaluate the accumulated effect.