Kirazda, demir sülfat (FeSO4.7H2O), çinko sülfat (ZnSO4.7H2O), demir şelatı (FeEDDHA), toz kükürt ve humik asit uygulamalarının vejetatif gelişmeye etkileri
Effects of iron sulfate (FeSO4.7H2O), zinc sulfate (ZnSO4.7H2O), iron chelate (FeEDDHA), sulphur powder and humic acid applications on vegetative growth on cherry
- Tez No: 346440
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Afyonkarahisar ili İscehisar ilçesinde 0900-Ziraat kiraz çeşidi ile kurulmuş bir bahçede iki yıl süre ile yürütülmüştür. Araştırmamızda kiraz ağaçlarına demir sülfat (FeSO4.7H2O), çinko sülfat (ZnSO4.7H2O), demir şelatı (FeEDDHA=Sequestrene 138 Fe), toz kükürt ve humik asit (TKİ-Hümas = Sıvı, % 5 Organik Madde, % 12 Humik + Fulvik asit, pH=11) uygulamalarının vejetatif gelişmeye etkileri incelenmiştir. Denemede kontrol, 80 g FeSO4.7H2O/ağaç, 20 g FeEDDHA/ağaç, 420 ml TKİ-Hümas/ağaç, 80 g FeSO4.7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/ağaç, 200 g toz S/ağaç, 80 g FeSO4.7H2O + 200 g toz S/ağaç, 25 g ZnSO4.7H2O/ağaç, 25 g ZnSO4,7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/ağaç, 25 g ZnSO4.7H2O + 200 g toz S/ağaç olmak üzere toplam on farklı uygulama yapılmıştır. Çalışmamızda sürgün çapı, sürgün uzunluğu, klorofil içeriği, yaprak alanı ve yaprak besin elementi içerikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak sürgün uzunluğu, çapı ve yaprak alanını genel olarak 80 g FeSO4.7H2O + 200 g toz S/ağaç ve 25 g ZnSO4.7H2O + 200 g toz S/ağaç uygulamalarının arttırdığı, uygulamaların tamamının özelikle araştırmanın ikinci yılında yaprak toplam klorofil miktarını önemli ölçüde artırdığı, uygulamaların yaprak besin elementlerinden Zn ve Fe içeriklerine önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. Özellikle 80 g FeSO4.7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/ağaç ve 80 g FeSO4.7H2O/ağaç uygulamaları Fe; 25 g ZnSO4,7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/ağaç ve 25 g ZnSO4.7H2O + 200 g toz S/ağaç uygulamaları da Zn içeriklerini dikkat çekici ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is the town of Afyonkarahisar İscehisar with 0900-Ziraat sweet cherry varieties was carried out for a period of two years. Sweet cherry trees in our study, iron sulfate (FeSO4.7H2O), zinc sulfate (ZnSO4.7H2O), iron chelate (FeEDDHA = Sequestrene 138 Fe), powdered sulfur and humic acid (TKI-Hümas = Liquid, 5% organic matter, 12% of humic + fulvic acid, pH = 11) were studied to develop vegetative practices. Control experiment, 80 g FeSO4.7H2O/tree, 20 g FeEDDHA/tree, 420 ml TKİ-Hümas/tree, 80 g FeSO4.7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/tree, 200 g powder S/tree, 80 g FeSO4.7H2O + 200 g powder S/tree, 25 g ZnSO4.7H2O/tree, 25 g ZnSO4,7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/tree, 25 g ZnSO4.7H2O + 200 g powder S/tree were for a total of ten different applications . In our study, shoot diameter, shoot length, chlorophyll content, leaf area and leaf nutrient contents were determined. As a result, shoot length, diameter and leaf area in general 80 g FeSO4.7H2O + 200 g powder S/tree and 25 g ZnSO4.7H2O + 200 g powder S/tree increased applications, all applications from research, particularly the amount of total chlorophyll in the leaves significantly increased the leaf nutrient elements Zn and Fe content of applications determined to be a significant impact. Especially 80 g FeSO4.7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/tree and 80 g FeSO4.7H2O/tree applications Fe, 25 g ZnSO4,7H2O + 420 ml TKİ-Hümas/tree and 25 g ZnSO4.7H2O + 200 g powder S/tree applications has increased remarkably in the Zn content.